Гилбертови Острови

Гилбертовите Острови (кирибатски: Tungaru;[1]), познати и како Гилбертски Острови или Кингсмилски Острови[2] се островска група од шестнаесет атоли и корални острови во Кирибати во Тихиот Океан.

Местоположба на Гилбертовите Острови.
Карта на Гилбертовите Острови.

ГеографијаУреди

Атолите и островите се распоредени во правец север-југ. Екваторот ги дели островите во две подгрупи, северни гилбертови и јужни гилбертови острови. Групата е составена од 16 атоли и острови.

Острови

Гилбертовите Острови се составени од:

слика остров (старо име)[3] површина
(km²)[4]
површина на
лагуна
(km²)
координати вид население
(2005)
Абаијанг 28 232.5 [5] 01°51′0″N 172°58′0″E / 1.85000° N; 172.96667° E / 1.85000; 172.96667 (Абаијанг) атол 5,502 [6]
Абемама 23 132.4 [5] 0°24′0″N 173°52′0″W / 0.40000° N; 173.86667° W / 0.40000; -173.86667 (Абемама) атол 3,404 [6]
Аранука 15.5 19.4 [5] 0°11′0″N 173°36′0″E / 0.18333° N; 173.60000° E / 0.18333; 173.60000 (Аранука) атол 1,158 [6]
Арорае 26 0 2°38′0″S 176°49′0″E / 2.63333° S; 176.81667° E / -2.63333; 176.81667 (Арорае) атол 1,256 [6]
Беру (остров) 21 38.9 [5] 1°20′0″S 176°0′0″E / 1.33333° S; 176.00000° E / -1.33333; 176.00000 (Беру (остров)) атол 2,169 [6]
Бутаритари (Макин) 11.7 191.7 [5] 3°10′04″N 172°49′33″E / 3.16778° N; 172.82583° E / 3.16778; 172.82583 (Бутаритари (Макин)) атол 3,280 [6]
Курија (острови) 12.7 ? 0°55′0″N 173°0′0″E / 0.91667° N; 173.00000° E / 0.91667; 173.00000 (Курија (острови)) атол 1,082 [6]
Мајана 27 98.4 [5] 1°50′0″N 173°01′0″E / 1.83333° N; 173.01667° E / 1.83333; 173.01667 (Мајана) атол 1,908
Маракеј 10 19.6 [5] 02°01′0″N 173°17′0″E / 2.01667° N; 173.28333° E / 2.01667; 173.28333 (Маракеј) атол 2,741 [6]
Макин (острови) 6.7 0.3 3°23′00″N 173°00′00″E / 3.38333° N; 173.00000° E / 3.38333; 173.00000 (Макин (острови)) атол 2,385 [6]
Никунау 18 0 01°22′0″S 176°28′0″E / 1.36667° S; 176.46667° E / -1.36667; 176.46667 (Никунау) атол 1,912 [6]
Ноноути 25 370.4 [5] 00°40′0″S 174°21′0″E / 0.66667° S; 174.35000° E / -0.66667; 174.35000 (Ноноути) атол 3,179 [6]
Онотоа 13.5 54.4 [5] 01°52′0″S 175°34′0″E / 1.86667° S; 175.56667° E / -1.86667; 175.56667 (Онотоа) атол 1,644 [6]
Табитеуеја 38 365.2 [5] 01°20′0″S 174°50′0″E / 1.33333° S; 174.83333° E / -1.33333; 174.83333 (Табитеуеја) атол 4,898 [6]
Тамана (Кирибати) 5.2 0 2°30′0″S 175°59′0″E / 2.50000° S; 175.98333° E / -2.50000; 175.98333 (Тамана (Кирибати)) корален остров 875 [6]
Тарава 31 343.6 [5] 1°25′0″N 173°02′0″E / 1.41667° N; 173.03333° E / 1.41667; 173.03333 (Тарава) атол 45,989 [6]
312.3 1866.5 83,683

Северни Гилбертови ОстровиУреди

Северните Гилбертови Острови се геограгфски регион, дел од Гилбертовите Острови, кои ги зафаќаат атолите Бутаритари, Макински Острови, Маракеј, Абајанг и Тарава.

Централни Гилбертови ОстровиУреди

Централните Гилбертови Острови се дел од Гилбертовите Острови. Оваа подгрупа острови ги зафаќа: Мајана, Абемама, Курија и Аранука.

Јужни Гилбертови ОстровиУреди

Јужните Гилбертови Острови се дел од Гилбертовите Острови кои ги зафаќаат островите: Ноноути, Табитеуеја, Беру, Никунау, Онотоа, Тамана и Арорае.

НаводиУреди

  1. Reilly Ridgell. Pacific Nations and Territories: The Islands of Micronesia, Melanesia, and Polynesia. 3rd. Ed. Honolulu: Bess Press, 1995. p. 95.
  2. Very often, this name applied only to the southern islands of the archipelago. Merriam-Webster's Geographical Dictionary. Springfield, Massachusetts: Merriam Webster, 1997. p. 594.
  3. The names in parentheses are the original names prior to Kiribati's independence in 1979. The current names are derivatives from the Gilbertese language.
  4. Except for Tarawa and Tabiteuea atolls http://islands.unep.ch/IKQ.htm
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 „Atoll Research Bulletin #27“ (pdf). Посетено на 2007-11-26.
  6. 6,00 6,01 6,02 6,03 6,04 6,05 6,06 6,07 6,08 6,09 6,10 6,11 6,12 6,13 6,14 „Kiribati 2005 Census of Population and Housing: Provisional Tables“ (pdf). Посетено на 2007-11-26.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди