Тарава (кирибатски: Tarawa) е атол во Кирибатите. Атолот е дел од Гилбертовите Острови. Атолот е дом на главниот град на Кирибатите, Јужна Тарава. Тарава е најпозната по Битката на Тарава за време на Втората светска војна.

Карта на Гилбертовите Острови.
Карта на атолот Тарава.
Сателитска снимка на Тарава (горе) и Мајана (долу).
Villages on Tarawa

Географија уреди

Тарава се состои од 24 поголеми островчиња, од кои најмалку 8 се населени. Најголемо островче е Јужна Тарава. Во Јужна Тарава се наоѓа најголемиот град, Бикенибеу, каде се наоѓа и Меѓународниот аеродром Бонрики.

Островчиња уреди

Населени места уреди

Демографија уреди

Атолот во 1990 година имал население од 28,802 жители. Населението воглавно се Кирибати.

Поврзано уреди

Надворешни врски уреди

1°25′N 173°02′E / 1.417° СГШ; 173.033° ИГД / 1.417; 173.033