Мајана (кирибатски: Maiana) е атол и округ во Кирибати. Атолот е дел од Гилбертовите Острови. Источната и северната страна од атолот е остров, додека од западната страна се наоѓа подводен гребен. Во средината на атолот има лагуна. Атолот е дол 14 километри и широк 9.5 километри. Северно од Мајана е Тарава, додека јужно е Курија.

На долниот дел од сликата може да се види атолот Мајана. Горниот атол е Тарава.
Карта на Гилбертовите Острови.

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

0°56′N 173°00′E / 0.933° СГШ; 173.000° ИГД / 0.933; 173.000