Тамана (Кирибати)

Тамана (кирибатски: Tamana) е најмалиот атол во Гилбертовите Острови во Кирибати. Островот е поврзан со остатокот од земјата по морски пат, но и по воздушен пат бидејќи на атолот има мал аеродром кој има летови еднаш неделно. Вкупната површина на атолот е 5.2 километри квадратни и население од 875 жители.

Карта на Тамана.
Карта на Гилбертовите Острови.

НаводиУреди

Координати: 2°30′S 175°59′E / 2.500° S; 175.983° E / -2.500; 175.983

ПоврзаноУреди