Онотоа (кирибатски: Onotoa) а атол во Кирибати, а воедно и еден од окрузите во државата. Атолот е дел од Гилбертовите Острови и се наоѓа на околу 65 километри од Тамана, најмалиот кирибатски остров. На источната страна од атолот се наоѓаат неколку мали островчиња, на западната страна има гребен и во средината лагуна.

Сателитска снимка на Онотоа.
Карта на Гилбертовите Острови.

НаводиУреди

Координати: 1°51′S 175°33′E / 1.850° S; 175.550° E / -1.850; 175.550

ПоврзаноУреди