Маракеј (кирибатски: Marakei) е атол кој е дел од Гилбертовите Острови. Атолот се наоѓа во Кирибати. Атолот е составен од два острова кои се одделени од два тесни канала. Во средината се наоѓа лагуна која на одредени места е длабока. Вкупната површина на атолот е 13.5 километри квадратни. Каналите кои ги делат островите се наречени Баретоа и Равета. Главено село на атолот е Раванави.

Снимка на атолот Маракеј
Карта на Гилбертовите Острови.

СелаУреди

СообраќајУреди

Атолот е поврзан со останатокот од земјата по морски пат. На атолот се наоѓа и малиот Аеродром Маракеј, кој се наоѓа во северниот дел од островот.

НаводиУреди

Координати: 2°00′N 173°16′E / 2.000° N; 173.267° E / 2.000; 173.267

ПоврзаноУреди