Абајанг

(Пренасочено од Абаијанг)

Абаијанг (кирибатски: Abaiang), а понекогаш и како Апаијанг или Апиаја е корален атол во Кирибати и е дел од Гилбертските Острови. Атолот во минатото бил познат како Шарлот, Метју и Сикс Ајалс.

Сателитска снимка на атолот.
Карта на Гилбертовите Острови.

ГеографијаУреди

 
Palm Trees in Abaiang

Абаијанг е атол составен од 30 мали островчиња, од кои две денес се само карпи. Од сите островчиња, само Абаијанг, Рибоно и Нуотаејасе населени. Атолот има вкупна површина од 16 километри квадратни. Во јужниот дел од атолот се наоѓа Бингамскиот Канал кој ја поврзува лагуната со Тихиот Океан. Лагуната има површина со димензии од 26 x 8 километри. Каналот се наоѓа меѓу островчињата Абаијанг и Теирио.

Населени местаУреди

Населените места на островот Абаијанг се:

СообраќајУреди

На островот се наоѓа Аеродром Атол Абаијанг. Малиот аеродром се наоѓа меѓу селата Табвироа и Туарабу.

ГалеријаУреди

Поврзан0Уреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 2°00′N 173°00′E / 2.000° N; 173.000° E / 2.000; 173.000