Арорае (кирибатски: Arorae), претходно познат како Арорај, Арурај, Хрд или Хоуп Ајланд, е атол во Кирибати. Атолот е дел од островската група Гилбертови Острови.

Сателитска снимка на атолот.
Карта на Гилбертовите Острови.

ГеографијаУреди

Вкупната површина на атолот е 9,5 км2 и има население од 1,225 жители според податоците од 2000 година. Поголем број од населението се Протестанти. Атолот е долг 9 километри и широк 18 километри. Атолот нема лагуна бидејќи е мал.

Населени местаУреди

На атолот се наоѓаат следните населени места:

СообраќајУреди

Атолот со останатите атоли е поврзан по морски пат. Покрај тоа, на островот се наоѓа Аеродромот Арорае и се наоѓа во близина на селото Тамароа. Air Kiribati оперира со летовите.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди

Координати: 2°38′37″S 176°49′54″E / 2.64361° S; 176.83167° E / -2.64361; 176.83167