Вестерштеде

Вестерштеде (германски: Westerstede; долногермански: Westerstäe) — град и административно седиште на округот Амерланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Градот се наоѓа околу 20 километри северозападно од слободниот град Олденбург.

Вестерштеде

Westerstede

Градското собрание
Градското собрание
Грб на Вестерштеде
Вестерштеде is located in Германија
Вестерштеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Амерланд
Градски единици 24
Градоначалник Михаел Реснер (UWG)
Основни податоци
Површина 179 км2
Надм. височина 6 м
Население 23.232 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 130 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WST
Пошт. бр. 26655
Повик. бр. 04488, 04409
Портал www.westerstede.de
Местоположба на градот Вестерштеде во рамките на округот Амерланд
Карта
Координати 53°15′0″N 7°55′0″E / 53.25000° СГШ; 7.91667° ИГД / 53.25000; 7.91667Координати: 53°15′0″N 7°55′0″E / 53.25000° СГШ; 7.91667° ИГД / 53.25000; 7.91667

Познат е по одржувањето на фестивалот „Родо“, што е најголема изложба на рододендрони во Европа. Фестивалот се одржува на секои четири години.

ГеографијаУреди

Вестерштеде се наоѓа околу 20 километри северозападно од Олденбург на сојузниот автопат А28 и на околу 30 километри од градот Лер.

Градски единициУреди

Градското подрачје на Вестерштеде се состои од 49 градски единици: Бургфорде, Егелоге, Фелде, Фикенсолт, Гарнхолт, Гиселхорст, Халсбек, Халструп, Холриде, Холвеге со Холвегерфелд, Хилштеде, Ихаузен, Ихорст, Карлсхоф, Линсвеге, Линсвегерфелд, Манзи, Линдерн, Морбург, Нојенгланд, Охолт, Ховик, Охолтерфелд, Оленхарде, Петерсфелд, Зегерн, Тарбарг, Торсхолт, Вестерлој, Вестерлојерфелд и Вестерштедерфелд.

ПолитикаУреди

Градски советУреди

Градскиот совет се состои од 34 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 20.001 и 25.000 жители.[2] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:

Партија 11.9.2016[3] 11.9.2011 10.9.2006 9.9.2001
CDU 38,95 % 12.318 13 места 34,1 % 9.817 12 места 37,7 % 10.857 13 места 31,5 % 9.058 11 места
SPD 22,90 % 7.244 8 места 25,8 % 7.411 9 места 22,9 % 6.588 8 места 32,9 % 9.464 12 места
FDP 11,18 % 3.538 4 места 15,8 % 4.555 5 места 23,8 % 6.852 8 места 18,5 % 5.312 6 места
Grüne 10,12 % 3.201 3 места 13,5 % 3.874 4 места 6,0 % 1.714 2 места 5,9 % 1.688 2 места
UWG 15,00 % 4.746 5 места 10,8 % 3.099 4 места 9,6 % 2.752 3 места 11,0 % 3.168 4 места
Самостоен кандидат 576 % 576 1 место
Излезност 10.882 од 18.470 9.993 од 18.027 10.031 од 17.610 9.939 од 16.815
58,9% 55,4% 57,0% 59,1%

ГрадоначалникУреди

Градоначалник на градот Вилдесхаузен е Михаел Реснер (UWG).

Збратимени градовиУреди

Вестерштеде е збратимен со следниве градови:[4]

СообраќајУреди

Железничката станица во Вестерштеде се наоѓа во селото Охолт, 6 километри јужно од градот. Низ станицата поминуваат возови до Лер и Олденбург на секој половина час.

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten, abgerufen am 9. Dezember 2011.
  3. Gesamtergebnis Gemeindewahl 11.09.2016, abgerufen am 5. Januar 2017
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2021-07-30.

Надворешни врскиУреди