Витомил Зупан

Витомил Зупан (18 јануари 1914, Љубљана14 мај 1987, Љубљана) — словенечки раскажувач, романописец, драмски автор и поет.[1]

Витомил Зупан
Vitomil Zupan.jpg
Роден 18 јануари 1914
Љубљана, Австроунгарија
Починал 14 мај 1987
Љубљана, СФРЈ
Националност Словенец
Занимање писател

ЖивотописУреди

Неговиот татко бил убиен во Првата светска војна во 1916 година. Гимназија завршил во Љубљана, а потоа се запишал на Техничкиот факултет во Љубљана. Тој ги заврши градежните студии дури во 1959 година. Витомил живеел во боемски живот. Многу патувал, работел на англиски брод, како дрвосечач, ски инструктор во Босна, како боксер, бојаџија во Франција и инсталатор на громобрани[2].

Во неговата родна земја, тој бил поврзан со левичарски студентски организации, а бил и член на соколите. На почетокот на Втората светска војна се вклучил во ослободителниот фронт на Словенија. По неговото апсење, Италијанците го испраќаат во логоро во 1942 година, подоцна избега и се придружија на партизаните[3].

По војната тој бил уредник на културна програма на Радио Љубљана[4].

ТворештвоУреди

РасказиУреди

 • Adante Patetico: Приказна за Пантерot Динг (1944) {{COBISS | ID = 234510336
 • Од партизанскиte godini: Избор на проза (1947) {{COBISS | ID = 189039}
 • Сончеви точки (1969) {{COBISS | ID = 876318
 • Планината без Прометеј (1983) {{COBISS | ID = 19120384

РоманиУреди

ДрамиУреди

ПоезијаУреди

 • Полноќно вино (1973) {{COBISS | ID = 2037768
 • Песни од затвор (2006) {{COBISS | ID = 225040640}

НаградиУреди

 • 1947 Награда Прешерен (за драмата „Родени во бура“)
 • 1973 Наградата Жупанчиќ (за романот „Патување до крајот на пролетта“)
 • 1982 Наградата Жупанчиќ (за романот „Левитан“)
 • 1984 Пршерновата награда за животно дело

НаводиУреди

 1. zgodovina
 2. „Vitomil_Zupan“. Архивирано од изворникот на 2020-03-27. Посетено на 2020-03-28.
 3. biografija
 4. Vitomil Zupan

Надворешни врскиУреди