Амесдорф — село и поранешна општина во округот Залцландкрајс, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Гистен.

Амесдорф
Градски дел во Гистен
Грб на Амесдорф
Амесдорф во рамките на Германија
Амесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцландкрајс
Град Гистен
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 126 м
Население 812  (31 декември 2006)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39439
Повик. бр. 039262
Местоположбата на Амесдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Амесдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Амесдорф во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′48″N 11°35′48″E / 51.78000° СГШ; 11.59667° ИГД / 51.78000; 11.59667