Верлте (германски: Werlte) — мал град во округот Емсланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Верлте

Werlte

Католичката црква во Верлте
Католичката црква во Верлте
Католичката црква во Верлте
Грб на Верлте
Верлте во рамките на Германија
Верлте
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Емсланд
Општ. заед. Верлте
Градски единици 5
Градоначалник Даниел Теле (ДХС)
Основни податоци
Површина 63,75 км2
Надм. височина 32 м
Население 10.308 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EL
Пошт. бр. 49757
Повик. бр. 0 59 51
Портал www.werlte.de
Местоположба на градот Верлте во рамките на округот Емсланд
Карта
Карта
Координати 52°51′0″N 7°41′0″E / 52.85000° СГШ; 7.68333° ИГД / 52.85000; 7.68333Координати: 52°51′0″N 7°41′0″E / 52.85000° СГШ; 7.68333° ИГД / 52.85000; 7.68333

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија уреди

Местоположба уреди

Верлте се наоѓа неколку километри источно од ридскиот масив Химлинг. Недалеку од градот се наоѓаат изворишните подрачја на Нордраде и Лорупер Беке на запад, додека на реките Мителраде и Марка на исток. Овие реки припаѓаат на сливното подрачје на Емс.

Градски единици уреди

Покрај главното место Верлте припаѓаат и следниве места кон денешниот град:

  1. Бокхолте (со Гут Ајнхаус)
  2. Остевалде
  3. Вем (со Меншенберг)
  4. Висте
 
Градот Верлте во округот Емсланд

Соседни општини уреди

Градот Верлте на север се граничи со општината Растдорф, на исток со општините Фрес и Линдерн (округот Клопенбург), на југоисток со градот Ленинген (округ Клопенбург), на југ со општините Лан и Леден (општинска заедница Херцлаке), на запад со општините Зегел и Шпанхаренштете во општинската заедница Зегел.

Политика уреди

Градски совет уреди

Градскиот совет се состои од 25 избрани членови.[2] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:[3]

  • CDU – 19 места
  • SPD – 6 места

Збратимени градови уреди

Верлте е збратимен со следниве градови:

Галерија уреди

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 28. Dezember 2016.
  3. Ergebnis der Kommunalwahl 2021 auf votemanager.kdo.de; abgerufen am 19. September 2021.

Надворешни врски уреди