Верлте (општинска заедница)

Верлте (германски: Werlte) — општинска заедница во округот Емсланд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Верлте.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Верлте се состои од следниве општини:

  1. Верлте
  2. Лан
  3. Лоруп
  4. Растдорф
  5. Фрес

52°51′N 7°40′E / 52.850° СГШ; 7.667° ИГД / 52.850; 7.667