Клопенбург (округ)

округ во Долна Саксонија, Германија

Клопенбург (германски: Cloppenburg) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во истоимениот град. Се граничи со окрузите Амерланд, Олденбург, Фехта, Оснабрик, Емсланд и Лер.

Клопенбург
Landkreis Cloppenburg

округ
Грб на Клопенбург Landkreis Cloppenburg
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеКлопенбург
Површина
 • Вкупна1.417 км2 (547 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно172.632
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.CLP
Мреж. местоlkclp.de

Географија уреди

Округот го опфаќа западниот дел од историската област наречена Олденбуршки Минстерски крај (Oldenburgisches Münsterland), односно земјата во Олденбург која порано ја држел Минстер. Пределот е рамничарски и порано бил мочурлив, полн со рекички и потоци.

Од 1924 до 1927 година е изградено вештачкото езеро Тилсфелде со цел да се спречат поплавите во овој крај. Денес, тоа е знаменитост само по себе, со камп и младински хостел.

Историја уреди

Подрачјето во средниот век ѝ припаѓало на Грофовијата Текленбург. Потоа долго време (1400-1803) било во владение на Епископското Кнежевство Минстер. Во 1803 година е припоено од Олденбург и останало дел од него сè до 1945 г. Округот е основан во 1933 година.

Стопанство уреди

Како и соседниот округ Фехта, Клопенбург е познат по големоразмерното сточарство, особено по мисиркарството и свињарството. Овие два округа се нарекуваат „Свински појас“ (Schweinegürtel). Почвата е со слаб квалитет, но сточарството се развило кога започнал масовниот увоз на животинска храна. Користејќи течно ѓубриво се одгледува пченка од која се добива биогас.[2]

Грб уреди

Окружниот грб прикажува:

 • горе лево и горе десно: крстот и црвените пруги од грбот на Олденбург
 • долу лево: три листови на воден божур од грбот на Текленбург
 • долу десно: црвената и жолтата како бои на Минстер

Градови и општини уреди

 
Градовите и општините во округот Клопенбург
Градови Општини
 1. Клопенбург
 2. Ленинген
 3. Фризојте
 1. Барсел
 2. Безел
 3. Гарел
 4. Емштек
 5. Есен
 1. Затерланд
 2. Капелн
 3. Ластруп
 4. Линдерн
 5. Молберген

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Wilking, Johannes und Manfred Kayser: Biogaserzeugung im Oldenburger Münsterland - Entwicklungen und Perspektiven. In: Jahrbuch für das Oldenburger Münsterland 2011. Vechta 2010, S. 196-219

Надворешни врски уреди

52°50′N 8°00′E / 52.83° СГШ; 8.0° ИГД / 52.83; 8.0