Херцлаке (општинска заедница)

Херцлаке (германски: Herzlake) — општинска заедница во округот Емсланд, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Херцлаке.

Грбот на општинската заедница

Општинската заедница Херцлаке се состои од следниве општини:

  1. Дорен
  2. Леден
  3. Херцлаке

52°42′N 7°35′E / 52.700° СГШ; 7.583° ИГД / 52.700; 7.583