Буковљане

село во Општина Старо Нагоричане


Буковљане — село во Општина Старо Нагоричане, во областа Козјачија, во околината на градот Куманово.

Буковљане
Буковљане is located in Македонија
Буковљане
Местоположба на Буковљане во Македонија
Буковљане на интерактивна карта

Координати 42°18′56″N 21°58′14″E / 42.31556° СГШ; 21.97056° ИГД / 42.31556; 21.97056Координати: 42°18′56″N 21°58′14″E / 42.31556° СГШ; 21.97056° ИГД / 42.31556; 21.97056
Регион Logo of Northeastern Region, Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Staro Nagoričane.svg Старо Нагоричане
Област Козјачија
Население 75[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1302
Повик. бр. 031
Шифра на КО 17013
Надм. вис. 981 м
Буковљане на општинската карта
Буковљане во Општина Старо Нагоричане.svg

Атарот на Буковљане во рамките на општината

НаселениеУреди

Според пописот од 2002 година, во селото Буковљане имало 75 жители, сите Македонци.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[2] 1905[3] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 205 160 232 241 231 200 134 89 80 75
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[4]

РодовиУреди

Буковљане е македонско село.

Според истражувањата од 1950 година, родови во селото се:

  • Доселеници: Велковци (7 к.) и Гаврилци (7 к.) и Дреноглавци (9 к.) доселени се од селото Мусуљ кај Босилеград во Србија. Во првиот род се знае следното родословие: Божин (жив на 55 г. во 1950 година) Василко-Тодор-Смилко-Велко, кој се доселил пред околу 250 години; Шопци (9 к.) доселени се од селото Долна Лубата кај Босилеград во Србија. Го знаат следното родословие: Трајан (жив на 30 г. во 1950 година) Александар-Пешо-Стеван-Петар, кој се доселил; Милисковци (3 к.) доселени се од селото Рамно кај Куманово.[5]

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 18 март 2017.
  2. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
  3. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
  4. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
  5. Трифуноски, Јован (1964). Горна Пчиња. Белград.

Надворешни врскиУреди