Езерото Изео (италијански: Lago Iseo ili Sebino)) е четврто по големина езеро во Италија. Лежи во подножјето на Алпите, во близина на градот Бергамо и Бреша, помеѓу кои е скоро потполно еднакво територијално поделено. Иако оваа индустриска област е многу активна, Италјаните успеале да го зачуваат не само како езеро туку како и природна околина. На средниот дел на езерото се наоѓа островот Монте Исола, најголемото островско езеро во Јужна Европа, како и два помали острови кои денеска се наоѓаат во приватна сопственост.

Езеро Изео
Lago d'Iseo
Isola di Loreto
map
ПодрачјеЛомбарди
Координати45°43′N 10°05′E / 45.717° СГШ; 10.083° ИГД / 45.717; 10.083
Главни приливиОглио
Главни истециОглио
Слив{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
1.777 км2 км2
Сливни земјиИталија
Најг. должина25 km км
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „к“
}}
65,3 км2 км2
Прос. длабочина124 m м
Најг. длабочина251 m м
Проточност4.2 години
Надм. височина181 m м
ОстровиМонте Исола, Лорето, Св. Паул
Населени местаsee article

На езерото лежат 11 гратчиња, 5 од страна на Бреша и 6 од страна на Бергамо.

Карта на градови кои лежат на езерото Изео