Брест (Штипско)

село во Општина Штип

Брест — село во Општина Штип.

Брест
Брест is located in Македонија
Брест
Местоположба на Брест во Македонија
Координати 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° N; 22.32278° E / 41.60639; 22.32278Координати: 41°36′23″N 22°19′22″E / 41.60639° N; 22.32278° E / 41.60639; 22.32278
Општина Штип
Население 32 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 30004
Надм. вис. 470 м
Брест на општинската карта
Брест во Општина Штип.svg

Атарот на Брест во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

ИсторијаУреди

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 32 жители. Следува табела на националната структура на населението[1]

Националност Вкупно
Македонци 32
Турци 0
Роми 0
Албанци 0
Власи 0
Срби 0
Бошњаци 0
останати 0

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Изборно местоУреди

Селото е опфатено во изборното место бр. 2310 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[2]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 14 гласачи.[3]

Културни и природни знаменитостиУреди

Цркви
Археолошки наоѓалишта[4]

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  2. „Описи на ИМ“. Посетено на 6 ноември 2019.
  3. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 6 ноември 2019.
  4. 4,0 4,1 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 429. ISBN 9989649286.

Надворешни врскиУреди