Блекинге (швед. Blekinge) е традиционална покраина (landskap) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со покраините Смоланд и Сканија и Балтичкото Море.

Блекинге
Blekinge
Знаме на Блекинге Blekinge
ЗемјаШведска
КрајЈеталанд
ОкругБлекинге
Површина
 • Вкупна2,900 км2 (1,120 ми2)
Население (2009)[1]
 • Вкупно152,591
 • Густина53/км2 (140/ми2)
Народност
 • Наречјеблекиншко
Култура
 • Цвеќињадаб и бабјак
 • Животноеленче
 • Птицалазач
 • Рибабакалар
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Повик. бр.0454–0457

Името „Блекинге“ доаѓа од придавката bleke, што значи „сосем мирно“.

Управа

уреди

Историските покраини во Шведска немаат административна функција. Меѓутоа Блекинге (заедно со Готланд) е единствената покраина што зафаќа сосем иста површина како најзиниот административен округ, Блекинге.

Географија

уреди

Во блекинге се наоѓа живописниот архипелаг кој понекогаш се нарекува „Градината на Шведска“.

Блекинге станал дел од Данска во раниот XI век, најверојатно во 1026 г. Не е познато кој владеел со областа претходно. Покраината била дел од Данска цели 600 години, и, заедно со покраините Сканија и Халанд го сочинувале источниот дел на данското кралство каде владеело Сканското право. Како погранична покраина, Блекинге често страдала од напади и пљачкосувања во данско-шведските војни. Во 1658 покраината ѝ припаднала на Шведска, согласно одредбите на Роскилдскиот мировен договор.

Во данско време, покраината била поделена на два дела, со административни центри: Селвесборг на западниот и Кристијанопел на источниот дел, додека стотката Листер била дел од Сканија. Попознати замоци од овој период се Елехолм, Селвесборг, Ликеби и Авахер. Статус на град имале местата: Ронеби (1387), Селвесборг (1445), Елехолм и Кристијанопел.

По преземањето, Швеѓаните ги изградиле градовите Карлсхамн (1664) и Карлскруна (1680) и присилно население се жителите на Ронеби и Кристијанопел. Повеќе од 300 години, Карлскруна била главната поморска база на Шведска. Во 1998 била прогласена за светско наследство на УНЕСКО.

Поврзано

уреди

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди

56°20′N 15°20′E / 56.333° СГШ; 15.333° ИГД / 56.333; 15.333