Блекинге (округ)

Блекинге (швед. Blekinge län) е округ (län) во јужниот дел на Шведска. Се граничи со окрузите Сконе, Крунуберг, Калмар и Балтичкото Море. Административен центар е Карлскруна. Со 0,7 % од површината на земјата, ова е најмалиот округ во Шведска.

Блекинге
Blekinge län
Округ
Грб на БлекингеЛого на Блекинге
 
ЗемјаШведска
Админ. центарКарлскруна
Управа
 • УправникГунвор Енгстрем
 • СоветОкружен совет на Блекинге
Површина
 • Вкупна2.941 км2 (1,136 ми2)
Население (31 март 2011)[1]
 • Вкупно153.131
 • Густина52/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
БДП (ном.)34.566 милиони круни (2004)
БДП/жит231.000 круни
NUTSSE221

ПокраинаУреди

Историската покраина Блекинге ги има истите граници како денешниот округ.

УправаУреди

Во периодот од 1680 до 1683 територијата на округот Блекинге била дел од Калмар поради основањето на поморска база во Карлскруна.

Главна цел на окружниот административен одбор е спроведување на целите утврдени во парламентот и владата, усогласување на локалните и државните интереси, унапредување на развојот во округот, воспоставување на регионални цели, запазување на јавниот ред и раководење со правните постапки. Окружниот административен одбор е владина служба на чие чело стои управник.

Окружниот совет на Блекинге (Landstinget Blekinge) е задолжен за здравството и јавниот превоз.

ОпштиниУреди

Населени местаУреди

Еве ги петте најголеми населени места во округот Блекинге:[2]

бр. Место Население
1 Карлскруна 32.606
2 Карлсхамн 18.768
3 Ронеби 11.767
4 Селвесборг 7.883
5 Улофстрем 7.425

НаводиУреди

  1. „Квартал 1 2011“. Централна статистичка служба. (шведски)
  2. Централна статистичка служба, 2005

Надворешни врскиУреди

Координати: 56°14′36″ N; 14°22′52″ E / 56.24335° СГШ; 14.381104° ИГД / 56.24335; 14.381104