Биспинген

општина во Германија

Биспинген (германски: Bispingen; долногермански: Bissen) — општина во округот Хајдекрајс, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Општината се наоѓа во средината на Линебуршкото Поле, околу 15 километри североисточно од Золтау.

Биспинген
Поглед на Биспинген
Поглед на Биспинген
Грб на Биспинген
Биспинген is located in Германија
Биспинген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хајдекрајс
Месни единици 9
Градоначалник Јенс Билтис
Основни податоци
Површина 128,55 км2
Надм. височина 90 м
Население 6.410 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 50 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HK
Пошт. бр. 29646
Повик. бр. 05194
Портал www.bispingen.de
Местоположба на Биспинген во рамките на округот Хајдекрајс
Карта
Координати 53°04′58″N 9°59′54″E / 53.08278° СГШ; 9.99833° ИГД / 53.08278; 9.99833Координати: 53°04′58″N 9°59′54″E / 53.08278° СГШ; 9.99833° ИГД / 53.08278; 9.99833

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Биспинген се наоѓа во северниот дел на округот Хајдекрајс, во горниот дел на долината на Луе. До нејзе може да се стигне преку автопатот А7.

На железничката линија Линебург-Золтау, на која се наоѓа местото, нема патнички линии. Понекогаш се организираат посебни тури.

Општински единициУреди

Општината Биспинген се состои од следниве единици:

 • Беринген
 • Борстел во Куле
 • Хафербек (Нидер- и Оберхафербек)
 • Херпел
 • Хицел
 • Штајнбек/Луе
 • Фолквардинген
 • Вилзеде
 • Хајдедорф
 • Биспинген

Самиот Биспинген има 2.451 жител (состојба: октомври 2012 г.) и со тоа е најголемо село во општината.

Соседни општиниУреди

Соседни општини се Шнефердинген, Ундело, Егесторф, Зодерсторф, Релинген, Мунстер и Золтау.

СтопанствоУреди

Биспинген е омилен меѓу туристите како локално излетничко место и природен резерват.

ЗнаменитостиУреди

 • Вилзедер Берг, највисок рид во Линебуршкото Поле
 • Дат оле Хус (Dat ole Huus), долногерманска куќа во Вилзеде, еден од најстарите отворени музеи во Германија; изградена околу 1540 година, обновена во 1742 година, преселена во Вилзеде во 1907 година
 • Изерхаче, пејзажна градина
 • Гробишта во Волквардинген
 • Оле Керк („Стара црква“) од 1353 година
 • Складиште во Фолквардинген, еден од најстарите амбари во областа, изграден во 1600 година, обновен во 2001 година
 • Центар за картинг поседуван од возачот Ралф Шумахер
 • СноуДом Биспинген овозможува внатрешно скијање и сноуборд, отворен во 2006 година
 • Биспингер Хајде, забавен парк

Познати луѓеУреди

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди