Релинген (Долна Саксонија)

Релинген (германски: Rehlingen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Релинген (Долна Саксонија)
Шумска куќа „Хоентан“ во Бокум
Шумска куќа „Хоентан“ во Бокум
Грб на Релинген (Долна Саксонија)
Релинген (Долна Саксонија) is located in Германија
Релинген (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Амелингхаузен
Месни единици 5
Градоначалник Рајнер Милхаузен
Основни податоци
Површина 65,96 км2
Надм. височина 86 м
Население 737 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21385
Повик. бр. 04132
Местоположба на Релинген (Долна Саксонија) во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°06′0″N 10°13′0″E / 53.10000° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.10000; 10.21667Координати: 53°06′0″N 10°13′0″E / 53.10000° СГШ; 10.21667° ИГД / 53.10000; 10.21667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Релинген се наоѓа во природниот парк Линебуршко Поле, сместен на реката Лопау, притока на Луе, помеѓу шумските подрачја Раубкамер и Зизинг.

Општински единициУреди

Општината Релинген се состои од следниве единици:

  • Бокум
  • Дирсбител
  • Елбек
  • Релинген
  • Рерхоф

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди