Зодерсторф (германски: Soderstorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Зодерсторф
Селската црква во Равен
Селската црква во Равен
Грб на Зодерсторф
Зодерсторф is located in Германија
Зодерсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Амелингхаузен
Месни единици 5
Градоначалник Роланд Валтерајт
Основни податоци
Површина 35,86 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.470 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21388
Повик. бр. 04132
Портал Gemeinde Soderstorf
Местоположба на Зодерсторф во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°09′0″N 10°09′0″E / 53.15000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.15000; 10.15000Координати: 53°09′0″N 10°09′0″E / 53.15000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.15000; 10.15000

Во негова близина се наоѓаат истоимените праисториски гробишта наречени „Некропола Зодерсторф“.

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Зодерсторф се наоѓа на реката Луе, во средината на природниот парк Линебуршко Поле.

До општинската реформа во 1972 година постоеле општините Равен, Ролфсен и Зодерсторф. Оттогаш, општината била придодадена кон општинската заедница Залцхаузен и со тоа кон округот Харбург. Во 1974 година по силни протести била повторно вратена на округот Линебург и оттогаш припаѓа на општинската заедница Амелингхаузен.

Општински единициУреди

Општината Зодерсторф се состои од следниве единици:

  • Зодерсторф
  • Равен
  • Ролфсен
  • Швиндебек
  • Тансен

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врскиУреди