Радом (полски: Radom) — град во средишниот дел на Полска во Мазовското Војводство. Градот е самостоен и не припаѓа на ниеден округ. Радом е основан во X век, а во текот на XIII век добил градски права.

Радом
Radom
Radom montage1.png
Знаме на Радом
Знаме
Грб на Радом
Грб
Радом is located in Полска
Радом
Радом
Координати: 51°24′13″N 21°09′24″E / 51.40361° СГШ; 21.15667° ИГД / 51.40361; 21.15667
ДржаваПолска Полска
ВојводствоМазовско
ОкругСамостоен град
ОпштинаГрадска општина
Управа
 • Градски претседателРадослав Витковски
Население (31.12.2017)
 • Вкупно214 566
Часовен појасCET (UTC+1)
Повик. бр.+48 22

ГеографијаУреди

Радом се наоѓа на надморска височина од 130 до 207 метри надморска височина во средишниот дел на Полска, во јужниот дел на Мазовското Војводство над реката Млечна.

Надворешни врскиУреди

Координати: 51°24′N 21°10′E / 51.400° СГШ; 21.167° ИГД / 51.400; 21.167