Бад Миндер

(Пренасочено од Бад Миндер на Дајстер)

Бад Миндер (германски: Bad Münder; службено наречен Бад Миндер на Дајстер) — мал град во округот Хамелн-Пирмонт, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на јужната страна на ридовите Дајстер во долината Дајстер-Зинтел, околу 15 километри североисточно од Хамелн.

Бад Миндер
Градското собрание на Бад Миндер
Градското собрание на Бад Миндер
Знаме на Бад Миндер
Грб на Бад Миндер
Бад Миндер is located in Германија
Бад Миндер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Хамелн-Пирмонт
Градоначалник Хартмут Битнер (СДП)
Основни податоци
Површина 107,69 км2
Надм. височина 119 м
Население 17.415 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 162 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HM
Пошт. бр. 31848
Повик. бр. 05042
Портал www.bad-muender.de
Местоположба на градот Бад Миндер во рамките на округот Хамелн-Пирмонт
Карта
Координати 52°11′57″N 9°27′55″E / 52.19917° СГШ; 9.46528° ИГД / 52.19917; 9.46528Координати: 52°11′57″N 9°27′55″E / 52.19917° СГШ; 9.46528° ИГД / 52.19917; 9.46528

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Бад Миндер се наоѓа во долината Дајстер-Зинтел на сојузниот пат Б442 и е опкружен од ридовите Дајстер и Зинтел во Везерското Средногорје, северно од Хамелн. Хамел тече низ местото.

Соседни општиниУреди

Следниве општини се граничат со Бад Миндер:

Градски единициУреди

По општинската реформа во 1973 година, градот Бад Миндер припаѓа на округот Хамелн-Пирмонт и се состои од следниве 16 единици:

 • Бад Миндер
 • Бакеде
 • Бебер
 • Бебер
 • Брулзен
 • Егешторф
 • Ајмбекхаузен
 • Флегесен
 • Хахмилен
 • Хамелшпринге
 • Хашперде
 • Клајн Зинтел
 • Лутрингхаузен
 • Нетелреде
 • Нинштет
 • Рорзен

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди