Современ Р&Б

Современ Р&Б (познат и само како Р&Б) е музички жанр кој комбинира елементи како хип-хоп, соул, Ритам и Блуз и фанк музика.

Р. Кели во 2010 година е прогласен за најдобриот Р$Б уметник во претходните 25 години.[1]

НаводиУреди

  1. Concepcion, Mariel (18. 11. 2010). „The Juice Presents Top 50 R&B/Hip-Hop Artists of the Past 25 Years“. Billboard. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Предлошка:Ритам и Блуз