Форбс (англ. Forbes, IPA: /fɔrbz/) е американско деловно списание. Се публикува осум пати годишно, и содржи статии поврзани со финансиски, индустриски, инвестициски и маркетинг теми. Форбс исто така известува и за поврзани теми како технологија, комуникации, наука, политика и право. Неговото седиште е во Џерси Сити.

Форбс
'
Главен уредникРендал Лејн
уредникРендал Лејн[1]
КатегорииБизнис магазин
ЧестотаДвапати квартално
Вкупен тираж
(2020)
657,215[2]
Прв бројсептември 15, 1917; пред 106 години (1917-09-15)
ПретпријатиеIntegrated Whale Media Investments, Кина (Хонгконг) (95%)[3]
Forbes family (5%)
ЗемјаСАД
СедиштеЏерси Сити, САД.
ЈазикАнглиски
Порталforbes.com
ISSN0015-6914

Списанието е добро познато по своите списоци и рангирања, како што се: список на најбогатите Американци (Форбс 400), список на најбогатите познати личности во Америка, список на најголемите компании во светот (Форбс глобал 2000), списокот на Форбс за најмоќните луѓе во светот и список на милијардерите во светот.[4] Мотото на списанието Форбс е „Промени го светот“.[5] Претседател и главен уредник е Стив Форбс, а извршен директор е Мајк Федерле.[6] Во 2014 година, бил продаден на инвестициска групација со седиште во Хонгконг - Integrated Whale Media Investments.[7][8]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Romenesko, Jim (August 9, 2011). „Randall Lane returns to Forbes as editor“. Poynter.org. Архивирано од изворникот на February 22, 2014.
  2. „Consumer Magazines“. Alliance for Audited Media. Посетено на October 7, 2020.
  3. Zhu, Julie (March 27, 2017). „Exclusive: China's yes in talks to buy controlling stake in Forbes - sources“. Reuters. Reuters. Архивирано од изворникот на November 22, 2020. Посетено на November 22, 2020. Hong Kong-based investor group Integrated Whale Media Investments (IWM), which holds 95 percent of Forbes Media, is also in talks with another Chinese media firm and is scouting for more potential buyers for most or all of its stake, said one of the sources, who declined to be identified as the talks are confidential.
  4. Delbridge, Emily (November 21, 2019). „The 8 Best Business Magazines of 2020“. The Balance Small Business. New York City: Dotdash. Best for Lists: Forbes. Посетено на February 8, 2020.
  5. 'Forbes' Launches New Tagline, Brand Campaign“. MediaPostb. October 24, 2012. Посетено на January 24, 2020.
  6. Silva, Emma (November 30, 2017). „Mike Federle Succeeds Mike Perlis As CEO Of Forbes“. Folio.
  7. (18 јули 2014). "Forbes Media Agrees To Sell Majority Stake to a Group of International Investors To Accelerate The Company's Global Growth". Соопштение за печат.
  8. „Forbes Sells to Hong Kong Investment Group“. Recode. July 18, 2014. Посетено на August 27, 2018.

Надворешни врски

уреди