Џесика Елен Корниш (родена 27 март 1988 година), подобро позната по својата фаза име Џеси Ј, е англиска пејачка и текстописец. Родена и израсната во Лондон, таа студира на Brit школа пред да го потпишете со Гут Records и постигнување целост и нивните композиторски договор со Sony / ATV Music Publishing каде што таа пишува за уметници, како што Крис Браун и Miley Cyrus. Потпишани со универзален, Џеси Ј дојде до Рид, по излегувањето на својот деби-сингл, "ми се допаѓа на Dude", кои достигнаа број два на Велика Британија Синглови листи. По постигнувајќи својот прв број еден во Велика Британија, Франција, Ирска и Нов Зеланд со песната "цената", таа објави својот деби-албум, кој си (2011), кој ги мапираа во број два во Велика Британија. Други изданија од албумот вклучени "Никој не е совршен", "Кој е Насмеаниот сега", и "Кој си" која ги мапираа во рамките на најдобрите 20 во Велика Британија, но пуштањето на петтиот сингл "Домино" предизвика меѓународната шема успех, ѕирка во број 6 на Billboard Hot 100 во САД, и да стане нејзиниот втор Велика Британија број еден. Седмиот еден да биде ослободен од кој сте, "LaserLight", стана нејзиниот шести првите десет сингл од албумот, што го прави нејзиното првиот британски женски изведувач да имаат шест првите десет синглови на еден албум. [1] Настрана од неа музичка кариера, Џеси Ј служеше како тренер и ментор на телевизиско шоу, гласот Велика Британија. Цитирајќи најразлични влијанија, Џеси Ј е признаен за неконвенционално музички и стил на изведба [2] [3], кој се меша душа вокал со современите R & B, поп, и хип-хоп ритам. Jessie J го освои бројни награди и номинации за нејзината придонес во музичката индустрија, вклучувајќи ја и 2011 критичари Избор Brit награда Звук и на БиБиСи на 2011 година. Почнувајќи од април 2012 година, Џеси има продадено над 11 милиони синглови и 2,5 милиони албуми низ целиот свет. [4] [5]Ран животJessie Ј е роден Џесика корнски во Chadwell Хит, Лондон, [6] ќерка на Стефан корнски и Роуз корнски (мом. Арчер). Таа беше образован во Мејфилд средно училиште во Лондон околија на Redbridge. Таа присуствуваше Вршење на Colin уметности училиште и како 11-годишниот-беше фрлен во Вест Енд Ендрју Лојд Вебер за производство на свирче Down на ветрот. [7] [8] [9] Џеси има две сестри, кои се пет и седум години постара од неа, кои беа и шефот на девојки во училиштето. За разлика од нејзините академски сестри, корнски изјави дека е "никогаш не навистина толку добар во нешто". Таа рече: "На училиште тие беа како" Ох, ти си една девојка корнски "и тие вид на очекуваше дека ќе биде иста како и моите сестри. Дај ми нешто за привлече или облека да ги собереш за некого, или коса, направи -up, глума, напише песна, јас сум во ред со неа, но нешто да се прави со суми - таа никогаш не беше моја работа ". Таа исто така изјави дека никогаш не ги темелеле своите разузнавачки информации за нејзиниот испит резултати. [10] Таа, исто така, рече дека таа е секогаш добар во пеење и тоа беше нејзината "нешто". На возраст од 16 почна проучување на Факултетот Brit и во 17 таа се приклучи една девојка група под името душата Длабоко. [11] Таа дипломираше во класата на 2006 година заедно со пејачи Адел и Леона Луис. [12] На 18 години таа се здоби со мозочен удар. [13]Музичка кариера2006-2010: кариера почетоцитеJessie Ј беше потпишан да стомакот рекорди, снимање албум за етикетата, но компанијата банкротираше пред каков било материјал беше ослободен. [9] [11] Таа потоа се најде успех како текстописец, стекнување на Sony АТВ издавачки договор. [14] Таа исто така беше на поддршка актот за Cyndi Lauper и за време на Lauper на Велика Британија датуми на нејзината 2008 Донеси Ya на работ турнеја (Lauper поканети J за да и 'се приклучи на сцената за настапите на "Девојките само сакаат да се забавуваат"). Jessie, исто така, напишано текстови за уметници, како што Крис Браун и Miley Cyrus, вклучувајќи ги и "партија во САД". [15] [16] Jessie J исто така беше дел од една девојка бенд, наречен Soul Deep, за две години, сепак таа замина поради мисли дека "тоа не се случува насекаде". И покрај луѓе што размислуваат дека нејзината прва озлогласеност беше преку YouTube, Џеси беше потпишан на четири години пред нејзиниот прв видео беше објавена. Jessie прв дојде да го сврти вниманието на Лава рекорди кога нејзиниот издавач во Sony / ATV, Рич Кристина, испратени Лава претседател Џејсон Flom линк до нејзиниот MySpace страница, која на рекордот извршен сакаше. [17] По гледањето импресивен САД покажат, Лава беше, заедно со уште неколку други етикети, сакаат да го потпише уметник но напредокот беше попречена со инсистирање неа менаџментот на, она што Flom викаат, "луд договор", и нивното одбивање да ги споделите со Џеси зборува за никакви ознаки директно. [17] И покрај тоа, Високи директор на A & R на лава, Harinder Rana, направени скришно напори за исполнување на Jessie сама во текот на зимата на 2008 година. Подоцна во текот на годината промена во управувањето на Сара Stennett и Надја Кан на Краун Музика дозволено рекорд преговори за договор да се одржи. Jessie крајот потпишан со Лава како дел од заедничко вложување со универзален Република. [17]2010-2012: кои сте виеJessie Ј почнува да ги снима нејзиниот деби албум во 2006 година и тоа беше завршен на 19 јануари 2011 година. [18] [19] Таа откри дека "Големата Бела соба" ќе биде на албум и беше напишана од искуство имала кога таа имала 11 години години, иако таа ја напиша песната на 17 годишна возраст, во болница, каде што колега одделение, малку момче, почина. Jessie J вели насловот песна на албумот, "Кој ќе се", е еден од нејзините најгорд творби, таа рече дека песната е "позитивен пример за младите" и "Јас секогаш се каже дека јас сум полууметник, полутерапевт". Во крајот на 2010 година Jessie J објави својот прв сингл, "ми се допаѓа на Еј ", која беше ко-напишани со Џорџ Astasio, Tj Normandin, Џејсон Pebworth, Јон бричи, Кајл Abrahams и Питер Ighile. Првично, таа ја напиша песната со Ријана во умот, бидејќи "Rude Boy", беше ослободен во тоа време, делумно инспиративна песната. Таа потоа се праќаат на песната да ја етикетата, Island Records, пред да ја испратите на управување Ријана. Островот инсистираше на тоа дека песната стана првиот сингл Jessie на J. Таа сака да се изврши песната со Ријана во еден момент. На еден доби позитивен прием од критичарите. На еден најмен во број два на Велика Британија Синглови графики. Нејзиниот follow-up сингл "цената" беше ослободен на крајот од јануари 2011 година. Ова е напишан од Jessie Ј, Лукаш Gottwald, Клод Кели, и Боби Реј Симонс, Џуниор и ги мапираа на број еден во врвот на топ листите. "Цената" беше издаден во САД на 1 февруари 2011 година и достигна 23 на Billboard Hot 100. "цената", исто така исцртан на број еден во Нов Зеланд и Ирска и е најуспешна онлајн видео J има издадено. Почнувајќи од октомври 2011 година, видео е генерирана над 148.000.000 пати на YouTube и Vevo, што го прави 22-ри најгледаните музички спот на сите времиња. Нејзиното прво американската телевизија изглед беше како музички гостин на 12 март 2011 епизода од емисијата Saturday Night Live. На 25 февруари 2011 година нејзиниот деби албум, кој си ти, беше ослободен. На албумот прв влегол на листите на 6 март 2011, каде што ги мапираа на Велика Британија Албум топ-листите на број два. Албумот мапираа во првите десет во голем број на земји и бројот 11 во САД. По издавањето таа почна да ја издаде трет сингл од албумот, "Никој не е совршен". [30] МТВ објави дека Слободен е, досега, само го потврди за пуштање во Обединетото Кралство. [31] четвртиот сингл од албумот е "Кој е Насмеаниот Сега". "Домино" е нејзиниот втор САД сингл. [32] На д-р Лука-произведени песна беше испратен до радио мејнстрим на 6 септември 2011 година. [33] Со успехот на кој сте во Северна Америка, Џеси беше избран за турнеја како отворање на актот за американската поп уметник Кети Пери Калифорнија соништа турнеја во 2011 година, но откако таа не беше во можност целосно да се опорави од своите повреди за време на пробите, таа беше принудена да се повлече по наредба на лекарот. [34] Џеси Ј служеше како куќа уметник во 2011 MTV Video Music Awards, вршење на неколку од нејзините изворни песни заедно со опфаќа околу комерцијалните паузи. [35]Трет студиски Џејмс Морисон албум на The Awakening има соработка со Jessie Ј наречен "Up", песната беше издадена како сингл на 4 декември 2011 година. Jessie Ј ре-објави "Кој сте" на 9 ноември 2011 година, во кој се редовни песни плус "Домино" и две нови песни. "Домино" стана нејзин прв топ 10 хит во САД, по успехот на "цената". Песната, исто така, достигнаа број 1 во јануари 2012 година во Велика Британија, пред тоа беше дури и официјално објавен таму.2012-денес: втор студиски албум и гласотНа 4 октомври 2011 година, Џеси најави дека таа ќе биде еден од четворица тренери за нови БиБиСи програма, гласот Велика Британија. [36] На изложбата беше најавено по успехот на американската верзија, гласот. Тоа премиера март 2012 година на BBC Еден. Тоа беше презентиран од страна Холи Willoughby и Реџи Јејтс, со will.i.am (од Black Eyed Peas), Том Џонс и Дени O'Donoghue (на сценариото) се приклучи на Jessie Ј на тренерот панел. [37] Првата фаза на конкуренцијата, слепите аудиции, почна во Лондон на 18 јануари 2012 година на телевизија Би-Би-центар и заврши снимањето на 22 јануари 2012 година. Победникот ќе добие 100.000 £ и договор за снимање со универзален Република. Тоа беше исто така, објавија дека четворица тренери сними насловната на Black Eyed Peas песна: "Морам да чувство", и ќе го објави придружен музички спот да помогне во промоцијата на концертот. [38]Со опремен уметник, David Guetta, Џеси Ј објави шестиот сингл, "LaserLight", од нејзиниот деби албум на 4 мај 2012 година. Во Обединетото Кралство, песната дебитираше на број дваесет и шест на Синглови Велика Британија График на табелата прашањето од 21 април 2012 година, продажба на 12.100 копии. [39] [40] На следната недела на песната се искачи дваесет и еден позиции на бројот пет со продажбата на 38.983 копии. [41] [42], што го прави нејзиниот шести првите десет сингл од еден албум. Со трасирање успех, таа стана првиот Велика Британија женски соло артист за да се постигне шест топ-десет синглови од еден студиски албум. Достигнување беше во споредба со Лејди Гага, Кети Пери, и Мајкл Џексон, американски снимање уметници кои го собори истиот рекорд. Момче бенд се земе дека добиле слични почести како колективен музички акт. [43]На 31 јануари 2012 година, Џеси најави дека таа го почна снимањето за нејзиниот втор студиски албум. [44] Таа исто така изјави дека таа се надева дека ќе соработуваат со многу артисти оваа година, веројатно вклучувајќи и некои од нејзините колеги инструкторите на гласот. [45] Таа беше откриено дека таа има работено во студиото со Green Cee-Lo откако тој ја Твитер на Twitter. Jessie исто така, откри на Твитер дека таа има работено со Diane Warren, како и повторно обединување во студиото со ко-писател нејзината "цена" Клод Кели. Преку микроблогирање мрежно место, Твитер, Џеси Ј објави својата прва турнеја арена, наречена Ница да ви се исполнат турнеја, ќе започне во март 2013 година. [46] [47] [48] За Кралицата Елизабета Втора во неа Дијамант Јубилеен концерт во Лондон, Џеси врши дует со Will.i.am на 4 ЈУНИ 2012 година [49]. Заедно, тие ја изведе "Морам чувство", песна таа претходно снимени со другите четворица тренери на телевизиската пеење конкуренција, гласот. По, Џеси Ј пееше нејзиниот меѓународен хит, "Домино". [50]Личен животn почетокот на 2011 година таа доживеа напад на паника на сцената откако таа беше принудена да се изврши во мракот. "Јас не свирка неодамна и имаше напад на паника на сцената", изјави таа СЕГА. "Ноќта беше наречена" црно надвор и морав да настапи во мракот. Јас ги прашав за да го вклучите светлата и тие не. Бев на сцената во Pitch Black и, бидејќи не можев да видам ништо, почнав за паника. Тоа беше страшно. "[51]Jessie J е бисексуалците и изјави во интервјуто за "во побарувачката" радио емисија на 3 март 2011 година ", никогаш не сум го негира Whoopie доо момци, да, јас сум со датум девојки и јас сум со датум момчиња -. Преболам тоа ". [52] [53] Меѓутоа, во април 2012 година за The Sun ја outed како лезбејки кои таа ги негираше преку Twitter, нарекувајќи го" уште еден здодевен неточно приказна ". [54] Според Гардијан, сексуалноста Jessie на J е вредно на младите тинејџери, особено за младите девојки не е сигурен за себе, бидејќи на нивната сексуалност и идентитет, да се чувствуваат "дека ова се случи и тоа е нормално." [55]На 12 јуни 2011 година Капитал Радио Summertime Ball, Џеси пукната неколку тетивите во ногата за време на пробите, и врши ја поставите следниот ден додека седите на позлатени престолот. [56] За нејзиното појавување на Гластонбери фестивал 2011 на 25 јуни 2011 година, таа го изведува на престолот повторно, тврдејќи дека нејзиниот лекар не и кажав да не се изврши со нејзиното скршено нога која ќе ја преземе шест недели за да оздрави. [57] Џеси Ј требаше да игра на неколку фестивали во текот на летото, но сепак беше пријавен во 1 јули 2011 година дека таа нема да биде во можност да присуствуваат T во парк, Т4 на плажа, Вембли: портокал, iTunes фестивал, Lovebox, и Oxegen како последица на повредите на ногата. Jessie Ј лично Твитер пред операцијата, "Чувајте правење нервен шеги со лекар и тој држи ме гледа празно која прави ми се смееле уште повеќе станува сериозна јас само ми го зеде носот обетка надвор...." Tweeting по операцијата, таа пишува: "Не можам да го задржи tweeting уште е многу вртоглавица и се болни Но, јас сум ОК, добив преку неа..." Нејзината издавачка куќа објави официјална изјава на 30 јуни 2011 дека под строга наредба од својот лекар, таа нема да биде во можност да настапи за голем број на недели за да може да заздрави и да си ги вратат правилно. [58] Таа се врати на концерт коло во доцните август, вклучувајќи ги поставува на V фестивал [59] и The Big Chill. За 2011 ВМА, таа сè уште беше во гипс и со користење на престолот да се чувам од неа. Jessie Ј потврдена на 2 август 2011 година дека ќе биде бричење ја косата за добротворна организација во 2012 година. Говорејќи преку нејзината официјална Twitter профил таа рече: ".. Тоа е косата, таа ќе расте назад Дури и ако е потребно 2 години, ако спасува животи вреди Дури и ако нејзината 1 животот тоа е нешто." [60] Иако таа беше идентификувана како соул пејачка, таа првенствено снима песни на современата R & B и поп-музика со хип-хоп влијанија. Музички критичар Метју Perpetua на Pitchfork Media споредба Jessie J за да нејзините врсници Адел и Ејми Вајнхаус, но сугерираше таа беше недостасува нешто: "Каде Адел и Вајнхаус исто така имаат големо влијание гласови, тие се вклопуваат во јасна естетски ниши и ги инвестираат своите песни со длабочина и човештвото. jessie J не мора дури и дел од нивната воздржаност. " Perpetua додаде: ". Што го прави Кристина Агилера изгледа како суптилна како Џони Мичел во споредба" "Нејзината идеја за изложен нејзиниот подарок е да се пука за каде што одекнува melisma на" Mamma најдобро знае [61]Ailbhe Мелоун на музиката списанието NME, исто така, призна корнски е "несомнено потентен глас". Сепак, таа посочи на можните "криза на идентитетот", кои можеби биле предизвикани од текстописец минатото на Jessie: "Ова е албум на синглови за други уметници Има Ријана Џеси ('го правиме ...'), Пери Џеси ('abracadabra. '), Pixie Џеси ("Мама знае најдобро"), Ели Џеси ("Биг Белата Соба"). "[62] Каролина Саливан на Гардијан пренесе своето позитивно мислење за пејачот, велејќи дека" ако некој пејач има потенцијал да се на британскиот Кети Пери или розово, со придружните милиони од продажбата, тоа е нејзиното ". Саливан, исто така, надополнети став корнски вели: "[Нејзините песни] се испорачуваат со доверба дека парите не можат да купат". [63] И покрај споредби со Кети Пери, Џеси J го наведе "дел од мене" пејач како инспирација, восхитував нејзината работа етика. Таа рече: "Нејзината напорна работа, нејзината посветеност и тоа како таа се занимава со тоа што во светот зјапа во секој нејзин потег, лично и професионално, со такви достоинство и сила, е инспиративна." Инспирација настрана, Џеси Ј се нарекува себеси огромен обожавател на музиката Пери. [64] [65]Музика за забава неделникот критичар Адам Markovitz рече на Џеси: "На 23-годишниот Британец ги има сите алатки, од чудовиште глас на уво за куки - таа ко-напиша Miley Cyrus" партија во САД " - И манично персона кој е еднакви делови Кети Пери, Кристин Chenoweth, и Алис Купер "[66].

Џеси Џеј
Животописни податоци
Родено имеЏесика Елен Корниш
Роден(а)27 март 1988(1988-03-27)(36 г.)
ПотеклоРедбриџ, Лондон, Англија
ЖанровиПоп, Р&Б, соул
ЗанимањаПејачка-текстописец
Инструментиvocals
Период на активност2005—сега
ИздавачиGut, Lava, Universal Republic, Island (ОК)
Мреж. местоjessiejofficial.com

Дискографија

уреди

Главна статија: Jessie Ј дискографијаКој Вие Дали (2011)TBA (TBR)

Концертни турнеи

уреди

Главна статија: Список на Jessie Ј концертни турнеиСтани турнеја (2011)Отчукување на срцето турнеја (2011-12)Убаво да ви се исполнат турнеја (2013)

Филмографија

уреди

ТелевизијаГодина насловната улога Забелешки2012 Гласот Велика Британија себеси тренер [36]

Награди и номинации

уреди

Главна статија: Список на награди и номинации добиени од Jessie J