Апен (Долна Саксонија)

Апен (германски: Apen; долногермански: Aap) — општина во округот Амерланд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Апен
Општинското собрание на Апен
Општинското собрание на Апен
Грб на Апен
Апен (Долна Саксонија) is located in Германија
Апен (Долна Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Амерланд
Месни единици 9
Градоначалник Матијас Хубер (СДП)
Основни податоци
Површина 76,83 км2
Надм. височина 3 м
Население 11.827 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 154 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WST
Пошт. бр. 26689
Повик. бр. 04489
Портал www.apen.de
Местоположба на Апен во рамките на округот Амерланд
Карта
Координати 53°13′17″N 7°48′35″E / 53.22139° СГШ; 7.80972° ИГД / 53.22139; 7.80972Координати: 53°13′17″N 7°48′35″E / 53.22139° СГШ; 7.80972° ИГД / 53.22139; 7.80972

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Апен се наоѓа во Олденбургер Гест, во сливното подрачје на Емс.

Најблизок поголем град е Олденбург, околу 28 километри источно од Апен.

Соседни општиниУреди

Општината Апен се граничи (од исток надесно) со следниве места: градот Вестерштеде и општината Едевехт во округот Амерланд, со општината Барсел во округот Клопенбург и со општините Детерн и Упленген во округот Лер.

Општински единициУреди

Кон општината Апен припаѓаат следниве места:

  • Апен со Рогенмор, како и делови од Клаухерн и Ленгенермор
  • Аугустфен I
  • Аугустфен II со Аугустфен III, како и преостанатите делови од Клаухерн и Ленгенермор
  • Есперн со Аперфелд, Апермарш, Годенсхолтервег, Клампен и Винкел
  • Годенсхолт со Годенсхолтерфелд, Ротенметен и Ринцелдорф
  • Хенгстфорде со Аперберг, Хенгстфордерфелд и делови од Нордло-Канал
  • Нордло со делови од Нордло-Канал
  • Танге со делови од Нордло-Канал
  • Фрешен-Бокел со Бокелермор и Холтгаст

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди