Антонијо Милошоски

Политичар од Македонија
(Пренасочено од Антонио Милошовски)

Антонијо Милошоски (р. 29 јануари 1976) — македонски политичар, член на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен Министер за надворешни работи на Република Македонија. Активно се служи со англиски и германски јазик.

Антонијо Милошоски
Министер за надворешни работи на Македонија
На должноста
26 август 2006 – 28 јули 2011
Премиер Никола Груевски
Претходник Илинка Митрева
Наследник Никола Попоски
Лични податоци
Роден(а) 29 јануари 1976
Тетово, СФРЈ
денес Република Македонија
Националност Македонец
Партија ВМРО-ДПМНЕ
Професија политиколог
Вероисповед православие

Во 1994 година Милошоски матурира во гимназијата „М. Милевски”, Кичево, а во 1999 дипломира на Правниот факултет во Скопје. Во периодот 2001 - 2002 година завршува магистерски студии по евроинтеграции на Универзитетот „Fridrich Wilhelm”, Бон, Германија. Од ноември 2002 година е докторант на политички науки на универзитетот „Gerhard Merkator” во Дујсбург, Германија, каде работеше како научен соработник до 2006 г., кога прво беше избран за пратеник во Собранието на Република Македонија, а потоа и за Министер за надворешни работи на Република Македонија.

Во периодот 1999–2000 г. е шеф на кабинетот на потпретседателот на Владата на Република Македонија, Доста Димовска. Во периодот од мај 2000 до септември 2001 г. е портпарол на Владата на Република Македонија. Од 2004 до 2006 г. е редовен колумнист во дневниот весник „Утрински весник”, а претходно, во периодот јануари - мај 2000 г., пишува колумни во весникот „Дневник”.

Бил потпретседател на УМС на ВМРО-ДПМНЕ, 1997-98, и член на ИК на УМС на ВМРО-ДПМНЕ 1995-97 г. Од 2005 година е член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Антонијо Милошоски е еден од основачите на „Младинскиот евроатлантски форум” – МЕАФ. Член е на „Sudosteuropa Geselshaft”, германско академско здружение, кое се занимава политичко-економските случувања во југоисточна Европа.

Од 2006 г. е Министер за надворешни работи на Република Македонија. По Парламентарните избори во 2011 г. изјавил дека се повлекува од местото министер за надворешни работи[1].

Наводи уреди

  1. „Милошоски се повлекува од функцијата“. Посетено на 2011-06-30.
Политички функции
Претходник
Илинка Митрева
Министер за надворешни работи на Македонија
2006-2011
Наследник
Никола Попоски