Алан Рикман (англиски: Alan Rickman; 21 февруари 1946 - 14 јануари 2016)[1] — англиски глумец. Познат по улогите на Ханс Грубер во акциониот трилер Умри машки, Шерифот од Нотингем во филмот Робин Худ, Северус Снејп во серијалот Хари Потер. Добитник е на бројни престижни признанија, меѓу кои се и Златниот глобус, БАФТА и Еми, а има и две номинации за наградата Тони.

НаводиУреди