Тони (награда)

американска награда за сценски уметности

Награда Антоанета Пери за извонредност во Бродвејскиот театар, позната како Тони награда ― награди кои ги доделува Американското театарско крило и Бродвејската лига на годишна церемонија во Мидтаун Менхетен за исклучителна глума во живо во Бродвејскиот театар.

Наградите се доделуваат за Бродвејски продукции и претстави. Една награда се доделува и за регионалниот театар во САД. Се доделуваат и неколку награди вон официјална конкуренција, како Специјална награда Тони, Тони почести за извонредност во театарот и Наградата Изабел Стивенсон.[1]

Наградите ги основал театарскиот продуцент и режисер Брок Пембертон, а именувани се по Антоанета „Тони“ Пери, глумица, продуцент и театарски режисер која била ко-основач и секретар на Американското театарско крило. Трофејот е медалјон кој може да се врти на кој се прикажани маските на комедијата и трагедијата, поставен на црна основа.

Правилата за наградите Тони се наведени во официјалниот документ „Правила и регулативи за Тони наградите од Американското театарско крило“, кој важи само за таа сезона.[2] Наградите Тони во њујоршката театарска индустрија се на исто рамниште на Еми наградите за телевизија, Греми наградите за музика и наградите Оскар за филм. Личноста која ги освоила сите четири награди се вели дека ја добила наградата EGOT. Наградите Тони се американски еквивалент на наградите Лоренс Оливие од Обединетото Кралство и наградите Молиер во Франција.

Историја

уреди

Првата церемонија на Тони наградите се одржала на 6 април 1947 година, една година по смртта на американската глумица Антоанета Пери , по која и била наречена наградата.[3] Во првите години од доделувањето се нарекувале „Пери награди“.[4] [5]

Од 1967 година, церемонијата на доделување на наградите се емитува на американската национална телевизија.

Рекорди

уреди

Претстави

уреди
 • Номинации: Најмногу номинации за Тони добил мјузиклот Хамилтон (2016) со 16 номинации во 13 категории
 • Добитник: Најмногу Тони награди добил мјузиклот Продуценти (2001) - 12 награди.
 • Четири мјузикли ги освоиле сите „шест највисоко рангирани“ награди за оригинален мјузикл: Јужен Пацифик (1950), Свини Тод: Демонскиот бербер од улицата Флит (1979), Спреј за коса (2003) [6] и Посетата на бендот (2018 година); сите тие ја освоиле наградата за најдобар мјузикл, најдобра музика, најдобра книга, најдобра главна машка улога, најдобра главна женска улога и најдобра режија.
  • Две драмски претстави ги освоиле сите „четири највисоко рангирани“ за оригинална драма: Кој се плаши од Вирџинија Вулф? (1963) и Вистинското нешто (1984); ги добиле наградите за најдобра претстава, најдобра главна машка улога, најдобра главна женска улога и најдобра режија.
 • Актерски награди: Само една претстава, Јужен Пацифик (1950), ги освоила сите четири актерски награди во една година.
 • Смртта на трговскиот патник од Артур Милер во 2012 година станала прва претстава (драма или мјузикл) која победила како најдобра продукција во четири различни години

Наводи

уреди
 1. Staff (undated). "Who's Who" Архивирано на 23 декември 2016 г.. tonyawards.com. Retrieved September 13, 2013.
 2. "Tony Awards Rules and Regulations for 2013–14 season" Архивирано на 2 јули 2017 г. tonyawards.com, accessed June 12, 2014
 3. Nassour, Ellis (June 10, 2011). „From The 2011 Tony Playbill: Who Was the Original 'Tony'?“. Playbill. Архивирано од изворникот на May 6, 2013. Посетено на July 4, 2013.
 4. „20 Stage Notables Get Perry Awards“. The New York Times. April 7, 1947. стр. 40.
 5. „Drama, Musical Win Perry Prizes“. The New York Times. March 30, 1953. стр. 26.
 6. Jones, Kenneth (June 9, 2003), " 'Take Me Out', 'Hairspray' Are Top Winners in 2003 Tony Awards; 'Long Day's Journey', 'Nine' Also Hot"Архивирано на 25 август 2017 г. Playbill (playbill.com) Retrieved August 26, 2017.

Надворешни врски

уреди