Автономен Регион во Муслимански Минданао

поранешен регион на Филипините

Автономен Регион во Муслимански Минданао (скр. АРММ, (тагалски: Rehiyong Awtonomo ng Muslim Mindanao; арапски: الحكم الذاتي الاقليمي لمسلمي مندناو Al-ḥukm adh-dhātī al-'iqlīmī li-muslimī Mindanāu;[1][2]) — поранешен регион на Филипините кој уживал поширока автономија пред сè поради предоминтното муслиманско население што живеело во него. Бил единствен регион со сопствена влада. Се наоѓал на островската група Минданао. Воспоставен е на 1 август 1989 година. Седиште бил градот Котабато.

Автономен регион во
Муслимански Минданао
Официјален грб
Официјален грб
Карта
Карта
Регионален центар Котабато
Регионален гувернер Залди Ампатуан (Lakas-CMD)
Население 2.803.805
– Густина 220,9 per км2
Површина 12,695.0 км2
Административна поделба
Покраини 6
Градови 1
Општини 106
Барангаи 2.469
Конг. Дистрикти 8
Јазици бангингиски, магинданајски, марански, сулски (таусуг), јакански, самски и др.

Денес е заменет со регионот Бангсаморо, службено наречен „Автономен Регион Бангсаморо во Муслимански Минданао“ (BARMM).

Покраини

уреди
Покраина Админ. центар Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(жит/км²)
Басилан Исабела
259.796
1.234,2
210,5
Јужен Ланао Марави
800.162
3.872,9
206,6
Магинданао Шариф Агуак
435.254
2.514
173,1
Шариф Кабунсуан Датун Один Синсуат
365.848
2.386
153,3
Сулу Јоло
619.668
1.600,4
387,2
Тави-Тави Бонгао
322.317
1.087,4
296,4
a. ^  Само Исабела.
b. ^  Дел од регионот Полуостров Самбоанга.
c. ^  Само Котабато. исклучиво за Шариф Кабунсуан.
d. ^  Не постои валиден податок. Покраината е ратификувана на 28 октомври 2006.

Наводи

уреди
  1. „Official Issuances“. Autonomous Region in Muslim Mindanao. Архивирано од изворникот на June 5, 2014. Посетено на April 16, 2016.
  2. Narvaez, Eilene Antoinette G.; Macaranas, Edgardo M., уред. (2013). Mga Pangalan ng Tanggapan ng Pamahalaan sa Filipino – Edisyong 2013 (PDF). kwf.org.ph (филипински и англиски). Komisyon ng Wikang Filipino. стр. 38. ISBN 978-971-0197-22-4. Архивирано од изворникот (PDF) на March 29, 2017. Посетено на January 24, 2019.

Надворешни врски

уреди
 
политичка карта на АМРМ