Тави-Тави е островска покраина на Филипините сместена во регионот Бангсаморо (БАРММ). Главен град е Бонгао. Покраината се наоѓа во Сулското Море и лежи североисточно од покраината Сулско Море и западно од малезиската покраина Сабах.

Тави-Тави
[[Image:|140px|Провинцискиот грб на Тави-Тави]]
Провинцискиот грб на Тави-Тави
Мапа на Филипините со факти за Тави-Тави highlighted
Мапа на Филипините со факти за Тави-Тави
Регион Бангсаморо (БАРММ)
Главен град Бонгао
Дивизии  
 - Високоурбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 10
 - Барангај 203
 - Конгресни окрузи 1
Население 17-та најмала
 - Вкупно (2000) 322.317
 - Густина 296/km² (21-ва)
Површина 7-ма најмала
 - Вкупно 1.087,4 km²
Основана 1972
Јазици сулски, синамски, бангвингвински
Гувернер Садикул Сахали
Поглед кон островот Пангван

Демографија уреди

Најголемиот дел од населението е дел од народот Сама кој го има во повеќе подвидови и племиња.

Стопанство уреди

Земјоделието и рибарството се главните стопански гранки на покраината. Во последно време забележителни сè поголеми инвестиции со кои се индустријализира покраината.

Географија уреди

Административна поделба уреди

Тави-Тави е поделен на 11 општини.

Надворешни врски уреди

Координати: 5°10′N, 120°15′E