Шариф Кабунсуан

Шариф Кабунсуан е покраина на Филипините која се наоѓа во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Дату Один Синсуан.

Шариф Кабунсуан
Провинцискиот грб на Шариф Кабунсуан
Провинцискиот грб на Шариф Кабунсуан
Мапа на Филипините со факти за Шариф Кабунсуан highlighted
Мапа на Филипините со факти за Шариф Кабунсуан
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Дату Один Синсуан
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 0
 - Општини 11
 - Барангај 209
 - Конгресионални дистрикти 1
Население
 - Вкупно (2000) 365.848
 - Густина /km² ()
Површина
 - Вкупно km²
Основана 28 октомври, 2006
Јазици Магвинданаонски јазик
Гувернер Дату Бимбо Синсуат

Административна поделбаУреди

Шариф Кабунсуан е поделен на 11 општини и два дистрикта.

Потекло на поимотУреди

покраината го добила името според Шариф Мохамед Кабунгсуван, кој бил арапско-малезиски свештеник кој во донел исламот во централен Минданао во 16 век.

СтопанствоУреди

ГеографијаУреди

Надворешни врскиУреди

 
Карта на покраината
  Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Долина Компостела · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Есиха · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сикихор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
територии
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°13′N 124°57′E / 7.217° СГШ; 124.950° ИГД / 7.217; 124.950