Отвори го главното мени

Temple of the Dog — поранешна американска рок група кој била формирана во Сиетл во 1990 година. Групата била основана од страна на вокалистот Крис Корнел од Soundgarden, како почит кон неговиот пријател, покојниот Ендрју Вуд, пејач на групите Malfunkshun и Mother Love Bone. Во составот на групата биле Стоун Госард на ритам гитара, Џеф Амент на бас гитара (и поранешни членови на Mother Love Bone), Мајк Мекреди на водечката гитара, и Мет Камерон на тапани. Еди Ведер се појавил како гостин да обезбеди некои вокални изведби.

Temple of the Dog
landscape =
Биографски податоци
ПотеклоСиетл, САД
Жанровигранџ, алтернативен рок
Период на активност1990–1992, 2016
ИздавачиA&M
СоработнициMother Love Bone, Soundgarden, Pearl Jam, Green River, Bad Radio, Skin Yard
Мреж. местоМатична страница
Поранешни членови
Крис Корнел
Џеф Амент
Мет Камерон
Стоун Госард
Мајк Мекреди
Еди Ведер

Групата го издала својот единствен албум, насловен Temple of the Dog во април 1991 година преку A & M Records. Сесиите за снимање се одржале во ноември и декември 1990 година во London Bridge Studios во Сиетл со продуцент Рик Парашар. Иако заработил пофалби од музичките критичари за време на неговото пуштање, албумот не бил широко познат до 1992 година, кога Ведер, Амент, Госард и Мекреди добиле популарност преку Pearl Jam.

ДискографијаУреди

АлбумиУреди

Година Детали Место Сертификат
САД
[1]
Канада
[2]
1991 Temple of the Dog 5 11 US: Platinum[3]


CAN: Platinum[4]

СингловиУреди

Година Песна Позиција Албум
US
[5]
US Mod
[5]
CAN
[6]
NZ
[7]
UK
[8]
1991 "Hunger Strike" 4 7 50 47 51 Temple of the Dog
"Say Hello 2 Heaven" 5
"Pushin Forward Back"
"—" denotes singles that did not chart.

Музички спотУреди

НаводиУреди

  1. [[[:Шаблон:BillboardURLbyName]] „Temple of the Dog Chart History: Albums“]. Billboard. конс. 2008-02-19. 
  2. „Top Albums/CDs - Volume 56, No. 11, September 12, 1992“. RPM. конс. 2008-03-07. 
  3. „Gold & Platinum Searchable Database – Search Results – Temple of the Dog“. Recording Industry Association of America. конс. 2007-10-03. 
  4. „Gold Platinum Database: Temple of the Dog“. Canadian Recording Industry Association. конс. 2012-01-29. 
  5. 5,0 5,1 [[[:Шаблон:BillboardURLbyName]] „Temple of the Dog Chart History: Singles“]. Billboard. конс. 2008-02-19. 
  6. „Canadian Charts — Hunger Strike“. RPM. конс. 2008-03-07. 
  7. „Discography Temple of the Dog“. Hung Medien. 
  8. „UK Singles & Albums Chart Archive — Temple of the Dog“. Архивирано од изворникот на December 1, 2008. конс. 2007-12-08. 

Надворешни врскиУреди