Џеф Ејмент

(Пренасочено од Џеф Амент)

Џефри Ален Џеф Ејмент (англиски: Jeffrey Allen Ament; роден на 10 март 1963 во Хавер) — американски музичар и текстописец, член на американскиот рок-бенд Pearl Jam.

Џеф Ејмент
Џеф Ејмент во 2009 година
Животописни податоци
Родено имеЏефри Џеф Ејмент
Познат(а) и какоАл Ноустрит
Роден(а)10 март 1963(1963-03-10)(61 г.)
Хавер, САД
Жанровиалтернативен рок, гранџ, хардрок панк, хардрок , хеви метал, експериментален рок
Занимањамузичар, текстописец
Инструментибас гитара, пејач, гитара,
Период на активност1981–денес
ИздавачиMonkeywrench, Homestead, Sub Pop, Stardog, Mercury, A&M, Епик Рекордс, J
СоработнициPearl Jam, Green River, Mother Love Bone, War Babies, Temple of the Dog, Three Fish, Derranged Diction, RNDM
Значајни инструменти
Fender Precision Bass, Fender Jazz Bass

Заедно со Стоун Госард, Мајк Мекреди и Еди Ведер се основачи на бендот, а исто така е познат и по неговата работа во 1980-тите години во гранџ-групите од Green River и Mother Love Bone, со седиште во Сиетл. Освен во овие групи, Ејмент бил член и во Temple of the Dog, Tres Mts., Three Fish и RNDM.

Во 2008 година, Ејмент го издал својот прв соло албум, Tone. Вториот соло албум, While My Heart Beats, следел во 2012 година.

Џеф Ејмент бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година[1].

Наводи уреди

  1. „Inductees: Pearl Jam“. Rock & Roll Hall of Fame. Посетено на 20 December 2016.