Mother Love Bone — поранешна американска рок група кој била формирана во Сиетл, Вашингтон во 1987 година. Бендот бил активен од 1987 до 1990 година. Преку компизициите и текстовите на фронтменот Ендрју Вуд, бендот доживеал афирмација во доцните 1980-ти години во Сиетл. Вуд починал само неколку дена пред закажаното пуштање на деби албумот на групата, Apple, со што ги завршил надежите на групата за успех. Албумот бил пуштен неколку месеци подоцна.

Mother Love Bone
ПотеклоСиетл, САД
Жанровиалтернативен рок, гранџ,[1] хеви метал,[2] хард рок, алтернативен метал
Период на активност1987–1990
ИздавачиStardog, Mercury
СоработнициMalfunkshun, Ten Minute Warning, Green River, Skin Yard, Love Battery, Soundgarden, Temple of the Dog, Pearl Jam, Brad, Three Fish
Поранешни членови
Џеф Амент
Брус Фаирведер
Грег Гилмур
Стоун Госард
Ендрју Вуд

Наводи уреди

  1. Strong, Catherine (2011). Grunge: Music and Memory. Farnham: Ashgate Publishing, Ltd. стр. 73. ISBN 978-1-40942377-5.
  2. Johnston, Maura. „Mother Love Bone, Mother Love Bone“. eMusic. Посетено на 2013-05-01.

Надворешни врски уреди