Еди Ведер (роден како Едвард Луис Северсон на 23 декември 1964) — американски музичар, пејач и текстописец, најпознат по тоа што е главниот вокал и еден од трите гитаристи на алтернативниот рок бенд Pearl Jam. Познат по својот карактеристичен и моќен вокал, Ведер е рангиран како седми на списокот на „Најдобри водечки пејачи на сите времиња“, составена од Ролинг Стоун.[4]. Во текот на својата кариера пред Pearl Jam, Ведер бил член на Temple of the Dog.

Еди Ведер
Еди Ведер и Pearl Jam на концерт во Италија во 2006 година
Животописни податоци
Родено имеЕдвард Луис Северсон
Роден(а)23 декември 1964(1964-12-23)(59 г.)
Еванстон, САД
Жанрови
Занимања
  • музичар
  • текстописец
Инструменти
Период на активност1979–денес
Издавачи
Соработници

Во 2007 година го издал својот прв соло албум како саундтрак за филмот Into the Wild (2007). Неговиот втор албум Ukulele Songs бил објавен во 2011 година.

Еди Ведер бил примен во Салата на славата на рокенролот на 7 април 2017 година.

Наводи

уреди
  1. Geslani, Michelle (July 10, 2015). „Eddie Vedder performed with the Chicago Cubs last night — watch“. Consequence of Sound. Посетено на December 28, 2015.
  2. Young, Alex (September 27, 2015). „Eddie Vedder and Beyoncé cover "Redemption Song" — watch“. Consequence of Sound. Посетено на December 28, 2015.
  3. Ratliff, Ben (August 6, 2015). „He Sings, He Broods, He Jams as a Solo“. The New York Times. Посетено на December 28, 2015.
  4. „Rolling Stone Readers Pick the Greatest Lead Singers of All Time“. Rolling Stone. Посетено на July 26, 2012. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)