Radio (песна на Бијонсе Ноулс)

Radio“ е песна од американската пејачка Бијонсе Ноулс земена од нејзиниот трет студиски албум, I Am... Sasha Fierce (2008). Забрзаната еуропоп песна била компонирана од Ноулс, Рико Лов, Двејн Несмит и Џим Џонсин. „Radio“ користи влијанија од '1980-тите жанрови на синтпоп, еуропоп, електро и техно. Во песната Ноулс прикажува врска меѓу помлада девојака и нејзината љубов кон песните на радио.

„Radio“
Песна од Бијонсе
од албумот I Am... Sasha Fierce
Снимена2007–2008
ЖанрЕуропоп, техно, синтпоп, електропоп, денс-поп
Должина3:38
МаркаColumbia
ПеснописецБијонсе Ноулс, Џејмс Шефер, Рико Лов, Двејн Несмит
Продуцент(и)Џим Џонсин

„Radio“ добил позитивен прием од повеќето музички критичари кои гоо пофалиледделувањето на Ноулс од нејзиниот Р&Б стил. Некои критичари дури ја пофалиле ранетоста како и оригиналноста на песната и ја избрале како една од најдобрите песни на стандардното и делукс изданието на албумот. Во септември 2009, „Radio“ била искористена за да се проовира холандската станица 'Radio 538' и тогаш песната се искачила на четиринаесеттото место на Холандски Топ 40 синглови. Исто така се искачила и на петтото место на Холандксата Урбана Табела.

Продукција и композицијаУреди

„Radio“ е напишана од Џејмс Шефер, Рико Лов, Двејн Несмит и Ноулс, а продуцирана од Џим Џонсин, продуцентот на „Sweet Dreams“.[1] Според листот со музика објавен на Musicnotes.com од Hal Leonard Corporation, „Radio“ е забрзана песна поставена во вообичаено време, компонирана во „виваче“ темпо,[1] in the key of D major.[1] Ја следи акордната прогресија Bm–G–D–A/C♯, а гласот на Ноулс се протега од A3 до E5.[1] Во песната, Ноулс ја прикажува врската меѓу девојка и нејзината љубов кон песните кои се пуштани на радио,[2] прикажани во текстот: „Ти си единствениот кој Тато ми го дозволи да го чувам во мојата заторена соба / Бевме сами / И мама никогааш не се лутеѓе кога ќе го слушнеше како прави бум / Видејќи знаеше дека ние сме во зоната...“.[3] Таа го објаснила концептот нес песната на нејзината официјална страница:

Изгледа како добра снимка, но кога го слушате текстот во него се работи за моето растење. Во мојата куќа, јас не одев на забави и не ги правев сите работи кои другите тинејџерки ги праве, бидејќи бев заљубена во моето радио и во мојата музика. Толку бев заљубена во моето радио што моите родители беа среќни што јас правев нешто позитивно.[4]

„Radio“ е поразлична од вообичаениот Р&Б материјал по кој е позната Ноулс.[5] Има влијанија од синтпопот од '1980-тите,[6] Еуропоп,[7] електро,[8] и техно.[9] „Radio“ содржи тресечки ритам со навредувачки став. Во дополнение неговите драм енд бејс и техно или хаус прават освежувачки звук ,[5] кој според Џејмс Рид од The Boston Globe, ја прави песната „совршена за ноќ во клубот.“[10] Текстот прикажува љубов испеана со сензуален вокален аранжман и е дел од нејзиното алтер его Саша Фирс.[11] Повеќето критичари забележале дека текстот може да се однесува на „љубовна песна[12] поради „услови на ироничен тестамент на бескрајната љубов“.[11] Некоку музички критичари вклучувајќи го и Бен Вестхоф од OC Weekly, забележале дека „Radio“ е слиен со синглот на Ријана, „Umbrella“ поради фактот што песната на Ноулс е поставена во „синтисајзери ви стил на [19]80-тите.“[13]

Критички приемУреди

Песната добила генерално позитивни критики од музичките критичари кои го пофалиле краткото одделување на Ноулс од вообичаениот Р&Б стил, а исто така и ја пофалиле оригиналноста и вистинитоста на песната. Леа Гринблат од Entertainment Weekly, која воопшто не била импресионирана од песната „Diva“, ја пофалила „заострениот [и] Еуропоп ритам“ на „Radio“ и рекла дека песната „експертно го пофаќа чувството на мочињата и девојките за танцувачкиот под“.[7] Алексис Перидис од The Guardian ја забележал поставеноста на песната со синтпопот од 1980-тите и дополнила дека „Radio“ може да биде помалку споредена со постарите соул примероци како „Crazy in Love“ (2003) и „Suga Mama“ (2007), поради фактот дека нејзиниот вокален стил е слиќен со женските појачки од 1960-тите. Сепак тој завршил велејќи дека „Radio“ е „неодолива поп песна.“[6] Колин Мекгир од PopMatters ја пофалил диверзијата на Ноулс од нејзиниот вообичаен Р&Б стил, пишувајќи дека „Radio“ е нов, поразличен и интересен акт кој ја носи Ноулс до „пат кој е многу поразличен од оној кој го имаме видено“. Тој шпдоцна рекол дека чувството на драм енд бејс и техно како и хаус на песната е освежувачко и може дури да сугерира на „поскапа и експерименталнa страна на нејзиниот следен албум.“[5] Џејмс Рид од The Boston Globe ја нарекол песната „забавна“ и забележал дека електро-поп звукот на „Radio“ е песна која повеќе би ѝ одговарала на Ријана.[10]

Дерил Стердан, пишувајќи за канадското мрежно место Jam!, го забелеѓал невообичаениот електро денс-попстил на Ноулс во песната и покажал почитување. Тој исто така рекол дека песната звучела повеќе како нешто што Мадона би го пеела.[8] Сал Кинкемани од Slant Magazine ја одбрал „Radio“за најдобра песна на стандардното и делукс изданието, изјавувајќи дека тоа е најубедливата љубовна песна на целиот албум.[3] Даниел Брокман од The Phoenix ја опишал „Radio“ како „најубедливата песна“ на албумот и го пофалил нејзините „услови на иронични тестаменти до бескрајната љубов и зинизмот на личноста 'Саша Фирс', [која] е со гласови испеани во електронски ситем.“[11] Ова било повторено од Ејми Линден од Вајб магазинот, која напишала дека електропопот и љубовната музика на „Radio“ кажува приказна за алтер егото на Ноулс.[12] Слично, Нана Екуа Бру-Хејмонд од The Village Voice рекла дека „Radio“ „покажува [дека] Саша [е] само добра девојка која игра дека е жестока.“[14] Талија Крајнес од BBC Online кажала дека електро ритамот на „Radio“ ја прави песна која се изделува како најголема на I Am... Sasha Fierce.[15] За разлика од него, Матос Микеланџело од The A.V. Club рекол дека „Radio“ звучи како „срамна маркетинг“ песна на програмирачките режисери.[16]

Табели и настапи во живоУреди

На 19 септември 2009, „Radio“ се искачила на Dutch Top 40 на триесет и првото место, откако бил искористен за да се промовира локалната радио станица.[17] По три недели ја постигнала највисоката позиција на четиринаесеттото место на 10 октомври 2009.[18] Се искачила на петтото место на холандските урбани табели.[19]

Ноулс ја изведувала песната не нејзината I Am... Турнеја. ВО дополнени на нејзините настапи на турнеите, таа извела акустична верзија во Сингапур за одделението за деца со рак.[20] Во септември 2009, „Radio“ била искористена за промоцијата на холандската станица 'Radio 358'.[21] Песната била вклучена на нејзиниот абум во живо I Am... World Tour, како тринаесетта песна.[22]

Кредити и личностиУреди

Извор:[23]

ТабелиУреди

Табела (2009) Највисока
позиција
Холандски Топ 40[18] 14
Холандска Урбана Табела[19] 5

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Radio digital sheet music (Digital Download)“. MusicNotes.com. Hal Leonard Corporation.
 2. J. Freedom du Lac (2008-11-18). „Beyoncé's More Fun When She's 'Fierce'. The Washington Post. Katharine Weymouth. Посетено на 2011-01-16.
 3. 3,0 3,1 "Cinquemani, Sal. (2008-11-12) Review: I Am... Sasha Fierce. Slant Magazine. Посетено на 2009-11-11.
 4. (Posted: 2008) (2009-10-13). „Beijing date announced for Beyonce's "I AM..." world tour“. China Daily. Communist Party of China. Посетено на 2011-01-05.
 5. 5,0 5,1 5,2 McGuire, Colin. (2009-02-09) Review: I Am... Sasha Fierce. PopMatters. Посетено на 2009-11-11.
 6. 6,0 6,1 Petridis, Alexis. (2008-11-14) Review: I Am... Sasha Fierce. The Guardian. Guardian News and Media. Посетено на 2009-11-11.
 7. 7,0 7,1 Greenblatt, Leah. (2008-11-05) Review: I Am... Sasha Fierce. Entertainment Weekly. Time Inc.. Посетено на 2009-11-11.
 8. 8,0 8,1 Sterdan, Darryl. „Review Album: Beyoncé - I Am... Sasha Fierce“. Jam!]]. Sun Media. Посетено на 2010-12-11. Не се допушта закосување или задебелување во: |work= (help)
 9. Hoard, Christian. (2008-11-18) Review: I Am... Sasha Fierce. Rolling Stone. Jann Wenner. Посетено на 2009-11-11.
 10. 10,0 10,1 James Reed (2008-11-18). „Beyoncé branches out“. The Boston Globe. The New York Times Company. Посетено на 2011-01-07.
 11. 11,0 11,1 11,2 Daniel Brockman (2008-12-02). „Beyoncé | I Am . . . Sasha Fierce - CD Reviews - Boston Phoenix“. The Phoenix. Phoenix Media/Communications Group. Посетено на 2009-12-31.
 12. 12,0 12,1 Linden, Amy (2008-11-18). „Beyoncé: I Am...Sasha Fierce“. Vibe. InterMedia Partners. Архивирано од изворникот на 2011-07-17. Посетено на 2008-11-19.
 13. Ben Westhoff (2008-11-20). „[CD Review] Beyoncé, 'I Am . . . Sasha Fierce' (Columbia)“. OC Weekly. Village Voice Media. Архивирано од изворникот на 2010-02-06. Посетено на 2011-01-07.
 14. Brew-Hammond, Nana Ekua. (2008-12-17) Review: I Am... Sasha Fierce Архивирано на 26 јануари 2015 г.. The Village Voice. Michael Cohen. Посетено на 2009-11-11.
 15. Kraines, Talia (2008-11-17). „Beyoncé I Am...Sasha Fierce Review“. BBC. BBC Music. Посетено на 2010-10-03.
 16. Michaelangelo Matos (2008-11-17). „Music - Album Review - Beyoncé: 'I Am... Sasha Fierce'. The A.V. Club. The Onion. Посетено на 2010-06-20.
 17. „Nederlandse Top 40 – 19 September 2009 Week 38“ (холандски). Top 40 Netherlands. 2009-10-17. Архивирано од изворникот на 2013-07-17. Посетено на 2011-01-02.
 18. 18,0 18,1 „Nederlandse Top 40 – 17 October 2009 Week 41“ (холандски). Top 40 Netherlands. 2009-10-17. Архивирано од изворникот на 2011-07-24. Посетено на 2011-01-02.
 19. 19,0 19,1 „Official Urban Chart Top 100“. MegaCharts Urban Top 100. 2009. Посетено на 2010-06-10.
 20. „Kanaal van draftboardAN“. YouTube. Посетено на 2009-12-31.[мртва врска]
 21. „Radio 538: TV Commercial“. YouTube. 2009-09-02. Посетено на 2009-12-31.
 22. „I Am...World Tour“. Amazon Germany Amazon Inc. Посетено на November 15, 2010.
 23. Knowles, Beyoncé (2008). Album notes for I Am... Sasha Fierce [Deluxe Edition] (Liner Notes) by Beyoncé Knowles, p. 12 [Compact Disc]. Los Angeles, California: Columbia Records (88607 42884 2).