80-то доделување на Оскарите

Официјален постер на настанот

80те награди Оскар од подрачјето на киноматографијата во 2007 година беа одржани на 24 февруари во кино театарот Кодак во Лос Анџелес. Водител на церемонијата беше комичарот и глумецот Џон Стјуарт.

Најголем број на наградиУреди

4Уреди

3Уреди

2Уреди

Номинации и наградиУреди

Најдобар филмУреди

Филм
Џуно
Покајание
Нема земја за старци
Ќе има крв
Мајкл Клејтон

Најдобар глумец во главна улогаУреди

Глумец Филм
Џорџ Клуни Мајкл Клејтон
Даниел Деј Луис Ќе има крв
Џони Деп Свини Тод
Томи Ли Џонс Во долината на Елах
Виго Мортенсен Источни ветувања

Најдобра глумица во главна улогаУреди

глумица Филм
Кејт Бланшет Златните години на Елизабет
Џули Кристи Далеку од неа
Марион Котилард Живот во розово
Лора Лини Семејството Севиџ
Елен Пејџ Џуно

Најдобар глумец во споредна улогаУреди

Глумец Филм
Кејси Афлек Убиството на Џеси Џејмс од кукавицата Роберт Форд
Хавиер Бардем Нема земја за старци
Филип Симор Хофман Војната на Чарли Вилсон
Хал Холбрук Во дивината
Том Вилкинсон Мајкл Клејтон

Најдобра глумица во споредна улогаУреди

глумица Филм
Кејт Бланшет Не сум таму
Руби Ди Американски гангстер
Саоирс Ронан Покајание
Ејми Рајан Заминувај душо замини
Тилда Свинтон Мајкл Клејтон

Најдобар режисерУреди

Режисер Филм
Паул Томас Андерсон Ќе има крв
Џоел Коен и Итан Коен Нема земја за старци
Тони Гилрој Мајкл Клејтон
Џесон Реитман Џуно
Џулиан Шнабел Нуркачкото ѕвоно и пеперутката

Најобра монтажаУреди

Монтажер Филм
Кристофер Роус Борновиот Ултиматум
Џулиет Велфинг Нуркачкото ѕвоно и пеперутката
Џеј Касиди Во дивината
Родерик Џејнс Нема земја за старци
Дилан Тишенор Ќе има крв

Најдобро сценариоУреди

Филм
Џуно
Ларс и вистинската девојка
Мајкл Клејтон
Рататуи
Дивите

Најдобро адаптирано сценариоУреди

Филм
Покајание
Далеку од неа
Нуркачкото ѕвоно и пеперутката
Нема земја за старци
Ќе има крв

Најдобар анимиран филмУреди

Филм
Персеполис
Рататуи
Сурфање

Најдобар краток анимиран филмУреди

Филм
Го запознав Валрус
Мадам Тутли-Путли
Евен Пигеонс оди на небото
Мојата љубов
Питер и волкот

Краток иновативен филмУреди

Филм
Во ноќта
Замена
The Mozart and Pickpockets
Аргентинско танго
Тонто Жената

Најдобра кинематографијаУреди

Режисер Филм
Роџер Дикинс Убиството на Џеси Џемјс од кукавицата Роберт Форд
Симус МекГарвеј Покајание
Јанусз Камински Нуркачкото ѕвоно и пеперутката
Роџер Дикинс Нема земја за старци
Роберт Елсвит Ќе има крв

Најдобра уметничка режијаУреди

Режисер Филм
Артур Маркс и Бет Рубино Американски гангстер
Сара Гринвуд и Кејти Спенсер Покајание
Денис Гаснер и Ана Пинк Златен Компас
Данте Ферети и Франческа ло Шиаво Свини Тод
Џек Фиск и Џим Ериксон Ќе има крв

Најдобра костимографијаУреди

Дизајнер Филм
Алберт Волски Преку универзиумот
Жаклин Дуран Покајание
Александра Бјурн Златните години на Елизабет
Марит Ален Живот во розово
Колен Атвуд Свини Тод

Најдобра шминкаУреди

Филм
Живот во розово
Норбит
Пиратите од Карибите: На крајот од светот

Најдобра оригинална музикаУреди

Композитор Филм
Дарио Марианели Покајание
Алберто Иглесиас Тркачки летач
Џејмс Њутон Ховард Мајкл Клејтон
Мајкл Гиачино Рататуи
Марко Белтрами 3:10 за Јума

Најдобра песнаУреди

Песна Филм
Filling Slowly Единствен
Happy Working Song Маѓепсана
So Close Маѓепсана
That's How You Know Маѓепсана
Raise it Up Август Раш

Најдобар странски филмУреди

Филм Држава
Beaufort Израел
The Counterfeiters Австрија
Katyn Полска
Mongol Казакхстан
12 Русија

Најдобар документарен филмУреди

Филм
No End in Sight
Operation Homecoming: Writing The Wartime Experience
Сико
Такси до темната страна
Војна/Танц

Најдобар краток документарен филмУреди

Филм
Фрихилд
Круната
Салим Баба
Мајката на Сара

Најдобри визуелни ефектиУреди

Филм
Златен Компас
Пиратите од Карибите: На крајот од светот
Трансформери

Најдобри звучна монтажаУреди

Филм
Борновиот Ултиматум
Нема земја за старци
Рататоил
Ќе има крв
Трансформери

Најдобри миксани звуциУреди

Филм
Борновиот Ултиматум
Нема земја за старци
Рататоил
3:10 за Јума
Трансформери