Живот во розово

Живот во розово (француски: La vie en rose) - француски филм од 2007 година, во режија на Оливие Даан. Главните улоги во филмот ги толкуваат: Марион Котијар, Жерар Депардје и Силви Тесту.

СодржинаУреди

Филмот го опишува животот на француската пејачка Едит Пјаф, која покрај својот одличен глас, поради својот несреќен живот станала легендарна личност.[1]

НаводиУреди

  1. „Живот во розово“, Вест, година XVII, 6,7 и 8 јануари 2017, стр. 23.