Штајнбах-Халенберг

Штајнбах-Халенберг (германски: Steinbach-Hallenberg) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Се наоѓа на подрачјето на Тириншката Шума, 8 километри источно од Шмалкалден и 13 километри северозападно од Зул.

Штајнбах-Халенберг

Steinbach-Hallenberg

Поглед на Штајнбах
Поглед на Штајнбах
Поглед на Штајнбах
Грб на Штајнбах-Халенберг
Штајнбах-Халенберг во рамките на Германија
Штајнбах-Халенберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Маркус Бетхер (независен)
Основни податоци
Површина 76,72 км2
Надм. височина 426 м
Население 9.479 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 124 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98587
Повик. бр. 036847
Портал www.steinbach-hallenberg.de
Местоположба на градот Штајнбах-Халенберг во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°42′2″N 10°34′0″E / 50.70056° СГШ; 10.56667° ИГД / 50.70056; 10.56667

Географија

уреди

Местоположба

уреди

Градот се наоѓа во долината Хазел, во југозападниот дел на Тириншката Шума (околу 4 километри јужно од патеката Ренштајг), сместен на надморска височина од 420 до 470 метри.

Градски единици

уреди

Градот се состои од следниве места:

Соседни општини

уреди

Општини со кои се граничи се Кристес, Фло-Зелигентал, Киндорф, Оберхоф, Шмалкалден, Шварца и Цела-Мелис.

Политика

уреди

Градски совет

уреди

На општинските избори на 25 мај 2014 година со излезност од 50,3% биле одбрани следниве 20 претставници во градскиот совет:[2]

Партија / Листа % на гласови Места
CDU 49,7 % 10
FDP 18,4 % 4
Левица 14,8 % 3
SPD 04,9 % 1
Слободни гласачи 12,3 % 2

Градоначалник

уреди

Градоначалник на Штајнбах-Халенберг е Маркус Бетхер (независен).

Збратимени градови

уреди

Штајнбах-Халенберг е збратимен со следниве градови:

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)
  2. Thüringer Landesamt für Statistik: Gemeinderatswahl 2014 – endgültiges Ergebnis Brotterode-Trusetal.

Надворешни врски

уреди