Киндорф (германски: Kühndorf) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Киндорф
Поглед на местото Киндорф
Поглед на местото Киндорф
Поглед на местото Киндорф
Грб на Киндорф
Киндорф во рамките на Германија
Киндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Тобијас Гебел (независен)
Основни податоци
Површина 25,82 км2
Надм. височина 440 м
Население 915 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98547
Повик. бр. 036844
Местоположба на Киндорф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°37′N 10°29′E / 50.617° СГШ; 10.483° ИГД / 50.617; 10.483Координати: 50°37′N 10°29′E / 50.617° СГШ; 10.483° ИГД / 50.617; 10.483

Географија Уреди

Киндорф се наоѓа југозападно од Тириншката Шума, помеѓу градовите Мајнинген и Цела-Мелис.

Наводи Уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски Уреди