Оберхоф (германски: Oberhof) — мал град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Тој е зимски туристички центар и место за одмор на илјадници луѓе. Секоја година е посетуван од десетици илјади туристи. Официјално, градот го добил овој статус во 1985 година.

Оберхоф

Oberhof

Поглед на Оберхоф
Поглед на Оберхоф
Грб на Оберхоф
Оберхоф во рамките на Германија
Оберхоф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Томас Шулц (независен)
Основни податоци
Површина 23,47 км2
Надм. височина 823 м
Население 1.626 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98559
Повик. бр. 036842
Портал www.oberhof.de
Местоположба на градот Оберхоф во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°42′19″N 10°43′33″E / 50.70528° СГШ; 10.72583° ИГД / 50.70528; 10.72583Координати: 50°42′19″N 10°43′33″E / 50.70528° СГШ; 10.72583° ИГД / 50.70528; 10.72583

ГеографијаУреди

Оберхоф се наоѓа во Тириншката Шума, на масив висок 815 метри. Јужно од местото поминува патеката Ренштајг. Околината на градот е целосно пошумена.

Соседни општиниУреди

Оберхоф се граничи со градовите Штајнбах-Халенберг и Цела-Мелис во округот Шмалкалден-Мајнинген. На исток се наоѓа општината Гератал во округот Илм и слободниот град Зул. Општините Луизентал и Ордруф од округот Гота се граничат со градот на север.

ИсторијаУреди

Оберхоф бил населен во 1641 година и останал мал град до крајот на XIX век, кога градот бил поврзан со железничка линија до Риченхаузен и скијачите и другите туристи го откриле местото.

Во почетокот на XX век, Оберхоф станал центар за зимски спортови и најмногу биле застапени санкањето, нордиското скијање и скијачките скокови, кои се одржувале на соодветни спортски објекти. Во последните години, градот вложи во изградба на терени за алпско скијање и ги исполни стандардите за меѓународни биатлонски натпреварувања. Патеката за боб, санкање и скелетон била домаќин на многу светски и европски првенства.

Во август 2009 година бил отворен првиот скијачки тунел во Оберхоф.

Меѓународни спортски настаниУреди

  • Светско првенство во боб 1931 и Светско првенство во нордиско скијање 1931
  • Светско првенство во санкање 1973
  • Европско првенство во санкање 1979
  • Светско првенство во санкање 1985
  • Европско првенство во санкање 1998
  • Светско првенство во биатлон 2004 и Европско првенство во санкање 2004
  • Светско првенство во санкање 2008

Меѓународни односиУреди

Оберхоф е збратимен со следниве градови:

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди