Кристес (германски: Christes) — општина во округот Шмалкалден-Мајнинген, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Кристес
Поглед на местото Кристес
Поглед на местото Кристес
Поглед на местото Кристес
Грб на Кристес
Кристес во рамките на Германија
Кристес
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Општ. заед. Долмар-Залцбрике
Градоначалник Уве Хајмрих
Основни податоци
Површина 15,46 км2
Надм. височина 450 м
Население 544 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98547
Повик. бр. 036844
Портал www.gemeinde-christes.de
Местоположба на Кристес во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Карта
Координати 50°40′N 10°29′E / 50.667° СГШ; 10.483° ИГД / 50.667; 10.483

Географија

уреди

Кристес се наоѓа во јужниот дел на Тириншката Шума, југоисточно од Шмалкалден.

Соседни општини

уреди

На југозапад се наоѓа Мецелс, на југ зад Долмар се наоѓа општината Киндорф, на југоисток Шварца, на исток Штајнбах-Халенберг и на север Шмалкалден со местото Брајтенбах.

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди