Шмалкалден (германски: Schmalkalden) — град во округот Шмалкалден-Мајнинген, во југозападниот дел на сојузната покраина Тирингија, во Германија. Се наоѓа на јужните падини на Тириншката Шума на реката Шмалкалде, притока на реката Вера.

Шмалкалден
Шмалкалден околу 1900
Шмалкалден околу 1900
Грб на Шмалкалден
Шмалкалден is located in Германија
Шмалкалден
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Шмалкалден-Мајнинген
Градоначалник Томас Камински (независен)
Основни податоци
Површина 98,35 км2
Надм. височина 295 м
Население 19.553 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 199 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SM
Пошт. бр. 98574
Повик. бр. 03683
Портал www.schmalkalden.de
Местоположба на градот Шмалкалден во рамките на округот Шмалкалден-Мајнинген
Карта
Координати 50°43′N 10°27′E / 50.717° СГШ; 10.450° ИГД / 50.717; 10.450Координати: 50°43′N 10°27′E / 50.717° СГШ; 10.450° ИГД / 50.717; 10.450

ИсторијаУреди

Првпат бил споменат во декрет од 874 година, како „Смалкалта“ (Smalcalta) во франкското војводство Тирингија, дека добила градски права околу 1180. Кога ландгрофот Хајнрих Распе на Тирингија умрел без потомок во 1247, преминал на династијата Хенеберг-Шлојзинген, додека поголемиот дел од грофовијата припадналото на династијата Ветин во Мајсен. За да го обезбедат нивното преземање, грофовите на Хенеберг се здружиле со Хесен. Во 1360, заедно со ландгрофот Хајнрих Втори од Хесен го исплатил Фридрих Петти, синот на Елизабет од Хенеберг.

 
Шмалкалден, Матојс Меријан, во 1655

Во 1531 градското собрание на Шмалкалден било место на основање на Шмалкалдската лига од протестантските принцови под водство на ландгрофот Филип Први од Хесен, со цел заштита на религиозните и политичките интереси во нивните граници. Во 1537, Шмалкалдските членови биле напишани од Мартин Лутер, Филип Меланхтон и другите реформатори.

Кога грофовите на Хенеберг престанале да постојат во 1583, нивниот дел бил наследен од Вилхелм Четврти. Вилхелм го направил градот своја резиденција и бил изграден замокот Вилхелмсбург, завршен во 1590. Грофовијата Шмалкалден останал ексклава на Хесен, од 1868 па натаму бил дел од пруската покраина Хесен-Насау, додека не бил припоен во покраината Саксонија во 1944 и во 1945 станал дел од покраината Тирингија.

Градот доживеал жестоки бомбашки напади во Втората светска војна. Од 1949, со Тирингија, бил дел од Источна Германија.

Во јули 2018 година, поранешната општина Шпрингштиле била припоена кон градот Шмалкалден.

Главни знаменитостиУреди

 • Св. Ѓорѓи, доцно готска црква завршена во 1509 со витражи од Шарл Кродел
 • Градско собрание
 • Реформаторска школа
 • Лутеранско седиште
 • Куќата на Лутер
 • Градски ѕидини
 • Болницата и нејзината капела
 • Замокот Вилхелмсбург, поранешна резиденција на грофовите од Хесен, изграден околу 1590
 • Куќата на Штенгел
 • Црквата на гробиштата
 • Кратер со пречник од 30-40 метри, создаден на 1 ноември 2010 од природна вдлабнатина
Грофовија Шмалкалден
Herrschaft Schmalkalden
вазален
 
1247–1583  
Главен град Шмалкалден
Уредување Кнежевство
Историски период Среден век
 -  Припоен од Хенеберг 1247
 -  Заедничко владеење со Хесен 1360
 -  Кон Хесен-Касел 1583
 -  Кон Тирингија 1944

Познати луѓеУреди

Меѓународни односиУреди

Шмалкалден е збратимен со:

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди