Шладен (германски: Schladen) — село и поранешна општина во округот Волфенбител во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Сместен е крај реката Окер, околу 15 км јужно од градот Волфенбител и 25 км јужно од Брауншвајг. Од 1 ноември 2013 година е дел од општината Шладен-Верла и воедно нејзино административно седиште.

Шладен
Место во Шладен-Верла
Црквата во Шладен
Црквата во Шладен
Грб на Шладен
Шладен is located in Германија
Шладен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Волфенбител
Општина Шладен-Верла
Место единици 4
Основни податоци
Површина 30,66 км2
Надм. височина 97 м
Население 3.969  (30 април 2017)
 - Густина 129 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WF
Пошт. бр. 38315
Повик. бр. 05335
Портал www.schladen.de
Координати 52°01′N 10°32′E / 52.017° СГШ; 10.533° ИГД / 52.017; 10.533Координати: 52°01′N 10°32′E / 52.017° СГШ; 10.533° ИГД / 52.017; 10.533

Населението брои 5016 жители.[1] Местото претстатвувало административно седиште на истоимената општинска заедница.

ЛичностиУреди

Во Шладен е роден прочуениот неокласицистички архитект Лео фон Кленце (1784-1864).

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди