Цетел (германски: Zetel) — општина во округот Фризија, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 20 километри југозападно од Вилхелмсхафен и 12 километри западно од Фарел.

Цетел
Црквата „Св. Мартин“ во Цетел
Црквата „Св. Мартин“ во Цетел
Грб на Цетел
Цетел is located in Германија
Цетел
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Фризија
Месни единици 15
Градоначалник Хајнер Лаукстерман (СДП)
Основни податоци
Површина 81,26 км2
Надм. височина 2 м
Население 11.915 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 147 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FRI
Пошт. бр. 26340
Повик. бр. 04453, 04452
Портал www.zetel.de
Местоположба на Цетел во рамките на округот Фризија
Карта
Координати 53°25′11″N 7°58′27″E / 53.41972° СГШ; 7.97417° ИГД / 53.41972; 7.97417Координати: 53°25′11″N 7°58′27″E / 53.41972° СГШ; 7.97417° ИГД / 53.41972; 7.97417

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината Цетел во североисточниот дел со еден мал свој дел се граничи со Јадскиот Залив. Останатиот дел на општината се наоѓа на гест. Во источниот и во западниот дел на општината се наоѓаат големи шумски подрачја.

Соседни општиниУреди

Соседни општини на Цетел се Бокхорн на исток, Занде на север, Фридебург на запад и Упленген на југ.

Поголеми градови во близина се Вилхелмсхафен (околу 20 километри североисточно), Олденбург (околу 40 километри југоисточно) и Емден (околу 50 километри југозападно).

Општински единициУреди

Општината се состои од следниве места и имоти:

 1. Аштеде
 2. Аштедерфелд
 3. Боленберге
 4. Боленбергерфелд
 1. Колштеде
 2. Дрифел
 3. Еленс
 4. Фуренкамп
 1. Нојенбург
 2. Нојенбургерфелд
 3. Рутел
 4. Рутелефелд
 1. Шползен
 2. Швајнебрик
 3. Клајн Швајнебрик
 4. Цетел

ГалеријаУреди

НаводиУреди

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди