Занде (германски: Sande) — општина во округот Фризија, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа близу Јадскиот Залив, околу 7 километри западно од Вилхелмсхафен и 12 километри југоисточно од Јефер.

Занде
Воден замок Геденс
Воден замок Геденс
Воден замок Геденс
Грб на Занде
Занде (Фризија) во рамките на Германија
Занде (Фризија)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Фризија
Месни единици 7
Градоначалник Штефан Ајкленборг
Основни податоци
Површина 45 км2
Надм. височина 0 м
Население 8.714 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 194 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FRI
Пошт. бр. 26452
Повик. бр. 0 44 22
Портал www.sande.de
Местоположба на Занде во рамките на округот Фризија
Карта
Карта
Координати 53°29′0″N 8°00′0″E / 53.48333° СГШ; 8.00000° ИГД / 53.48333; 8.00000Координати: 53°29′0″N 8°00′0″E / 53.48333° СГШ; 8.00000° ИГД / 53.48333; 8.00000

Географија Уреди

Местоположба Уреди

Логото на Занде е „во средина на Фризија - живот помеѓу гест и море“. Занде се наоѓа на работ од Јеферланд и 7 километри западно од градот Вилхелмсхафен.

Соседни општини Уреди

Општината Занде се граничи на север со градот Шортенс, на североисток со слободниот град Вилхелмсхафен, на југ со општината Цетел и на запад со општината Фридебург.

Општински единици Уреди

Општината Занде се состои од пет места: Занде, Нојштатгеденс, Сесилиенгроден, Мариензил и Дикхаузен.[2]

Областа на поранешната општина Геденс - Алтгеденс, Дикхаузен, Геденс и Нојштатгеденс - пред општинската реформа во 1972 година припаѓала на округот Витмунд и со тоа на Источна Фризија.

Сообраќај Уреди

Низ Занде поминува железничката линија, која ги поврзува Олденбург и Вилхелмсхафен и Езенс. Се планира заобиколница со цел планираниот железнички сообраќај од и до пристаништето ЈадеВезерПорт да не поминува низ средиштето на Занде.[3]

Галерија Уреди

Наводи Уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Bürger-Informationsbroschüre der Gemeinde Sande, Seite 7 (PDF; 9,7 MB)[мртва врска]
  3. „Freight bypass funding agreed - Railway Gazette“. Railway Gazette International. Посетено на 9 August 2012.

Надворешни врски Уреди